PREDSEDNIČE, ZAŠTO TAKO O DIJASPORI! “Da li smo mi glavni krivci zbog korona virusa u Srbiji?”

Pokret rodoljuba otadžbine i dijaspore (ROD) uputio je pismo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i predsednici Vlade Ani Brnabić u kome izražava razočarenje zbog toga što su pred srpskom javnošću označili Srbe iz rasejanja kao glavne krivce za širenje koronavirusa u otadžbinu.

Foto: Tamara Drezgić

Pismo koje je potpisao predsednik ove svesrpske organizacije Dragan Stanojević prenosimo u celini:

„Poštovani Predsedniče, poštovana Predsednice Vlade Republike Srbije!

Mi, osnivači Pokreta dijaspore „Rodoljubi Otadžbine i Dijaspore, ROD“, kao predstavnici srpskog rasejanja, sa svih kontinenata, obraćamo se ovim javnim saopštenjem.

Svesni situacije u našoj Otadžbini i opasnosti koja se nadvila danas nad celim svetom, podržavamo sve mere koje će doprineti sprečavanju širenja virusa i spašavanju svakog života. Istovremeno, izuzetno smo razočarani i duboko povređeni Vašim izjavama na pres konferencijama u kojima ste nas iz dijaspore označili kao metu, izjavivši da je dijaspora donela Korona virus u Srbiju i da smo mi osnovni „krivci“.

Ovim činom dijaspora je stigmatizovana kao pretnja narodu u Srbiji, stvorena je jako negativna slika i po izjavama na raznim društvenim mrežama, vidimo da je narod prihvatio tu „optužbu“, čime je unet razdor među nama. Mi u dijaspori se pitamo, da li ćemo biti hapšeni ukoliko se vratimo u svoju Otadžbinu i da li nas možda čekaju žute trake?!

U svim Evropskim zemljama umesto optužbi na račun svojih građana iz dijaspore, predsednici i vlade drugih država, pozivaju svoje građane da se vrate iz inostranstva u svoje matice u Rusiji šalju avione da ih dovezu. Gospodine Predsedniče, pretpostavljamo da imate loše savetnike, jer informacije koje Vam serviraju očigledno su daleko od istine.

Želimo i Vas, i naš narod u Otadžbini da informišemo o sledećem; termin dijaspora znači državljanin Republike Srbije koji živi, boravi ili je stalno nastanjen u drugim državama, samim tim imaju i zdravstveno osiguranje, imovinu, radna mesta i nemaju potrebe za bilo kakvim kretanjem ili dolaskom u Otadžbinu u ovoj situaciji. Ali, želimo da Vam saopštimo, da je apsolutno najveći broj onih koji su se vratili u Otadžbinu, su ljudi koji nisu uspeli da regulišu svoj status i boravak u tim državama, jer su to ljudi koji su se uputili u svet trbuhom za kruhom i odjednom su morali da napuste te države u kojima su ionako nelegalno.

To su ljudi koje su stranačke službe Srbije izgubili iz vida jer ne pripadaju strankama a znači nisu mogli doći do posla i zato su krenuli na crno u svet. Kada je sve ovo započelo, normalno je da su pohitali svojim kućama jer druge nemaju niti imaju ikakve druge mogućnosti obezbeđivanja elementarnih stvari za život. Objasnite nam gospodine Predsedniče, gde treba da se vrate ti ljudi, ako ne u svoje domove?!

Ostali broj ljudi koji su se vratili su penzioneri koji svoje penzije ostvarene u inostranstvu troše u Srbiji i pomažu svoje porodice. Izjava premijerke da dijaspora dolazi da se leči i opterećuje zdravstveni sistem Srbije, takođe izaziva mnoštvo reakcija, jer kod ministra zdravlja možete saznati da npr. naši građani koji žive u Austriji, imaju plaćeno osiguranje i svako obraćanje u Srbiji se refundira od strane države Austrije.

Gospodine Predsedniče, želimo da Vam napomenemo da je dijaspora neiscrpni izvor pomoći Otadžbini i to se vidi kroz naše doznake koje su od 3 do 5 milijardi dolara godišnje. Dijaspora se pokazala u svakoj bedi koja je snašla našu Otadžbinu i bila prva koja je nesebično pomagala. Mi smo i najveći promoteri, ambasadori i diplomate za našu Otadžbinu a mnogi su i oružjem branili, ali sada ćemo očigledno morati nositi teret “krivca” za trovanje našeg naroda?! Da li je to Vaša želja?!

Teško se oteti utisku, da naša vlast vidi dijasporu kao krivca, a da se migranti dobrodušno dočekuju i šetaju po Srbiji, ne poštujući ni policijski čas! Teško se oteti utisku da Srbi iz dijaspore zavide pravima manjina u Srbiji…

Da napomenemo i to, da se virus pojavio 07. januara 2020 u Kini, proglašen je nakon 14 dana. Prvi registrovani slučaj u EU je bio u Francuskoj 24. januara 2020. godine. U toku januara meseca su i dalje građani Srbije i Francuske mogli da se posećuju. Italija je imala prvi slučaj 31. januara 2020. koji se raširio do sada. Naglašavamo da je od januara meseca do 03 marta država Srbija imala razmenu dobara, odnosno da je trajala međunarodna trgovina, turizam i tranzit. Da ne govorimo o mnogim političarima, diplomatama, službenicima, raznim umetnicima sa muzičke scene, koji su takođe imali susrete, putovanja, šopinge i sl.

Ovo je jedan ozbiljan udarac na mnogmilionsku dijasporu, i moramo konstatovati da dijaspora nikada nije bila toliko zapostavljena od strane vlasti kao sada, to govori i ukidanje ministarstva za dijasporu, blokiranje rada Skupšine dijaspore i Srba u regionu, Zakon o dijaspori, izborno pravo i dr. Pri tom, ostavili ste neku upravu dijaspore, koja služi za stranačko potkusurivanje umesto da to vode ljudi, koji su iz dijaspore i koji najbolje znaju potrebe naše dijaspore. Nama nisu potrebni stranački vojnici koji koriste dijasporu, nama trebaju realni eksperti koji su iz dijaspore i koji će iskreno raditi u interesu dijaspore i Otadžbine, iskoristiti sav potencijal na dobro svih nas.

Da su Vas te uprave pravilno informisale, verovatno bi Vi govorili drugačije i Srbi u rasejanju se nebi osećali kao neprijatelji sopstvenog naroda i osećali metu na grudima. Mi smo apsolutno svesni da postoje neodgovorni pojedinci iz dijaspore, koji ne poštuju pravila, koji zloupotrebljavaju i prema njima se i moraju preduzimati odgovarajuće mere i mi to podržavamo, ali, ne može se zbog neodgovornih pojedinaca teret stavljati na mnogomilionsku dijasporu.

Očekujemo od Vas da u Vašem sledećem obraćanju ispravite ovu grešku, da ne stigmatizujete celu dijasporu, jer mi Srbi, imamo puno negativnog istoriskog iskustva u tome, i bilo bi dobro, da Vi, kao Predsednik, ispravite tu grešku, time pošaljete poruku dijaspori, skinete sa naših leđa teret ne zaslužene “krivice” i na kraju, uskoro su izbori, koji će takođe dati odgovor na sve naše postupke.

Posebno želimo da naglasimo veliku zahvalnost medicinskom osoblju, vojsci, policiji, svim volonterima, svim službama i ljudima koji u ovom teškom momentu daju sve od sebe da pruže zaštitu našim građanima i molimo se za sve njih!

Neka nam je Bog u pomoć srpski rode!“

S poštovanjem, Dragan Stanojević, predsednik Pokreta rodoljuba otadžbine i dijaspore

PROČITAJ I

9 Komentari

 1. Sto ste se uznemirili ,potpuno je razumno biti oprezan a da li je opravdano videce se na kraju.
  Ako dolazite sa ugrozenog podrucja normalno je biti maksimalno oprezan, A usput pogledajte drzave u okruzenju pa ce te videti da nismo zmislili toplu vodu svi slicno rade.

  1. Треба прво добро прочитати текст! Нико овед не говори о опрезности а о кривици која се набацује многомилионској дијаспори и злој крви која се пуста межу нашим народом!

  2. Pogledali smo sve drzave u svetu, a ne u okruženju, i nikada, ni jedna država nije zabranila ni onemogućila ulazak svojih državljana u zemlju. To ne postoji nigde.

  3. Ja zivim u dijaspori sa muzem i cetvoro dece i nismo se vratili kuci tj u otadzbinu za koju su i moji predci prolivali krv.
   Mislim da svako ko zivi van Srbije dali dobrovoljno ili nametnuto nekim okolnostima posebnu ljubav oseca prema svojoj zemlji.
   Cuti ovakve reci od vas nase brace i podanistavati nase osecaje povredjenosti je samo znak nerazumevanja.
   Mi smo mogli uvek da saosecamo i u es zu, I bombardovanju i poplavama sa suzama , molitvama i pomoci po mogucnosti. Pokusajte i vi nama to sada da uzvratite i nemojte da pitate sto smo uznemireni i vi bi bili mi nigde nismo dobrodosli ovde u dijaspori stranci u Srbiji stranci.
   Tuzno

 2. “I na kraju, uskoro su izbori, koji će takođe dati odgovor na sve naše postupke.” Zanimljivo ko je njemu sastavio pismo. Da li ovo treba shvatiti kao ako se Vučić izvini dijaspori, dijaspora ce glasa za njega, a ako se ne izvini, glasovi idu nekom drugom kandidatu?

  1. Па то и значи, да сви ти поступци према дијаспори ће бити адекватно оцењени!

  1. A ja kazem da je ne 80% dijaspore za Vucica Ali 60-65% za Vucica. Pa samo budale poput tebe mogu biti protiv novih fabrika, puteva, infrasttukture poboljsanja zivotnog standarda a usput odrzavati stabilnost. Sto nisu i druge vlade radile tako nego su je krale i dovele do prosjackog stapa strpale stotina miliona eura u svoje dzepove. Uostalom takvi kao sto si ti i nisu potrebni Srbiji.

 3. Volite vi Srbiju koliko hoćete ali u specijalnim situacijama ostajte gde ste i gde trenutno živite. Ako stvarno volite Srbiju ne sipajte joj ulje na vatru.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker