PETROVČANIN ZAROBLJEN U AUSTRIJI: Otišao da kupi traktor, pa zbog koronavirusa ne može da se vrati kući

Svakog dana više od 10 vozila sa srpskim državljanima stiže u Austriju i moli da im pomognemo da dođu do Srbije, kaže ambasador Srbije u Austriji Nebojša Rodić!

Ilustracija

Pritom, kako objašnjava Rodić, nije reč o ljudima koji su bolesni, pa im treba pomoć, već su se tu obreli takorećí iz čistog hira i neodgovornosti

Prema Rodićevim rečima, ljudi kao da ne razumeju ozbiljnost situacije u kojoj se ceo svet, pa i Srbija, nalazi.

– Nama se do sada nije javio nijedan srpski državljanin da traži pomoć jer je oboleo od koronavirusa. Ali zato, pre dva dana, za pomoć nam se obratio čovek iz okoline Petrovca na Mlavi koji je došao u Austriju da kupi traktor! Kako kaže, nije verovao da je situacija sa koronavirusom toliko ozbiljna kao što se priča i sad, eto, moli za pomoć da se vrati u Srbiju! Takvi ljudi očigledno svoj interes stavljaju ispred interesa države. Pitam se da li oni uopšte razmišljaju o sebi, svojoj porodici, prijateljima i komšijama kad u ovakvom stanju krenu na put – kaže Rodić, i dodaje:

– U Austriji se svi, pa i Srbi, zaista pridržavaju svih mera, ulice su puste. Od naših ljudi ovde nisam čuo ni jedan jedini negativni komentar. Svi veruju da je to najbolje moguće u ovom trenutku – rekao je ambasador Rodić.

– Potpuno mi je neshvatljivo da svakog dana bar deset-15 vozila sa našim državljanima koji žele da se vrate u domovinu stiže u Austriju iz Nemačke, Švedske i drugih država. Pošto tamo granice nisu zatvorene, oni kreću, dalje ne mogu, pa ostaju zaglavljeni na austrijskoj granici. Onda mole za pomoć, vrše pritisak da im pomognemo da dođu do Srbije. A kada ih pitamo kuda su krenuli kad znaju da ne mogu dalje, oni kažu da prvi put čuju da su granice zatvorene. Takvo ponašanje je neodgovorno i nije korektno prema državi ni prema ljudima u Srbiji. Ti ljudi su se zaputili u Šid, Suboticu, pa čak i Čačak, što je jako čudno s obzirom da je tamo trenutno jedno od najvećih žarišta koronavirusa. Pa mi dnevno dobijamo barem 200 mejlova od ljudi koji žele da se domognu Srbije – ističe on, i dodaje da njih najviše brine da li će još ljudi krenuti put Srbije za Uskrs.

Ambasador Srbije u Austriji Nebojša Rodić ističe da je 133 srpskih državljana humanitarnim letom odletelo za Srbiju.

– Pomažemo koliko možemo, pre nekoliko dana je humanitarni letom 133 Srba napustilo Beč. Bilo je tu i dece, zaposlenih na kruzerima, onih koji su ovde doputovali čak iz Australije i drugih država – rekao je Rodić.

(Tpknews.com/Espreso)

Оставите одговор

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close