VLADA SRBIJE POTPISALA KAPITULACIJU PRED MMF: Od oktobra struja skuplja, a penzije i plate pod ključem

Dok se režim svakodnevno kune u “bolji život”, građanima Srbije sprema se još jedan hladan tuš – i to doslovno. Počev od 1. oktobra, struja će poskupeti za najmanje sedam odsto, a istovremeno je zabranjeno povećanje plata i penzija van unapred propisanih šablona. Tako piše crno na belo u dokumentu koji je vlada Srbije potpisala sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).

Ilustracija/VI

U Programsku izjavu su se potpisali lično premijer Đuro Macut, guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Siniša Mali, a dokument otkriva stvarni pravac u kojem ide srpska ekonomija – dole nizbrdo.

“Planiramo da implementiramo povećanje regulisane (kućne) tarife za struju od najmanje 7% od 1. oktobra 2025.” – navodi se u izjavi. Ako se inflacija nastavi tempom iz prethodnih godina, građane očekuje realan skok i od 10% ili više, samo za osnovnu potrošnju.

Navodni razlog? “Poboljšanje finansijske pozicije Elektrodistribucije Srbije” – firme koju su prethodne vlasti dovele do ruba propasti, a sad ceh plaćaju svi građani.

Ako mislite da je to sve, varate se. Od jula 2025. godine povećavaju se putarine, i to svake godine “uoči letnje sezone”. Plus, priprema se nova taksa – putarina za kamione na regionalnim putevima, što će se, naravno, preliti i na cene svih dobara.

U dokumentu MMF-a piše – “Masa javnih plata mora biti ograničena na 10% BDP.” Prevedeno – bez povećanja plata u javnom sektoru, osim ako ekonomija ne eksplodira – što, ruku na srce, nije realno.

Za penzionere, takođe nema više “Vučićevih 10.000 dinara pred izbore”. Sve isplate i povećanja se ubuduće vrše isključivo po zakonskoj formuli – nema više ni vanrednih povišica, ni “poklon paketa”.

Dok su prosvetari, zdravstveni radnici i policajci u statusu čekanja, Poreska uprava dobija novu armiju – 1.000 stalno i 800 privremeno zaposlenih. Svrha? Bolja kontrola naplate. Jasno je šta se prioritetno jača – aparat za naplatu, ne usluga građanima.

Dokumentacija predviđa i “ubrzanje restrukturiranja EPS-a”, bez preciziranja kako i kada će ova saga dobiti konačan ishod. Građani, u međuvremenu, nastavljaju da plaćaju poslovne promašaje preko računa za struju.

ZATVORENE SLAVINE I OTVORENE RUKE MMF-u

Da stvar bude ironičnija, ovaj aranžman sa MMF-om ne podrazumeva nijedan jedini evro podrške – samo je formalno “odobravanje politike”. Srbija, dakle, smanjuje potrošnju, steže kaiš, otima od penzionera i radnika – i sve to bez ikakve direktne koristi.

NAROD STEŽE KAIŠ, A ELITA SE NE ODRIČE NIČEG

Srbiji je ponovo nametnuta logika „štednje“, ali ne na vrhu, već u najširim slojevima društva. Dok se plate, penzije i pomoć građanima zamrzavaju, računi rastu, a sistemske greške se guraju pod tepih. Ponovo se građani tretiraju kao bankomat, a moćnici kao „zaštićeni hrčci“.

Sledeći pregled sprovedenih mera održaće se u oktobru. Do tada – pripremite novčanike, jer ovaj aranžman nije ekonomska reforma. Ovo je socijalna kazna.

(Tpknews.com/@I.M.S.)

PROČITAJ I

Jedan komentar

  1. A zašto MMF nije zatražio da dotični vrate novac koji su pokrali od Srbije a ne da ovako siromašan narod popunjava rupe. Neka i Tabakovićka prima platu 500 eura a ne 5000 eura. Smanjiti svima njima drastično plate, poslanici da primaju neke simbolične iznose za mlaćenje prazne slame skupštini. A što se Epsa tiče pa svi oni koji su ga pokrali i upropastili neka sada snose konsekvence a ne po narodnoj grbini.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker