Dok se režim svakodnevno kune u “bolji život”, građanima Srbije sprema se još jedan hladan tuš – i to doslovno. Počev od 1. oktobra, struja će poskupeti za najmanje sedam odsto, a istovremeno je zabranjeno povećanje plata i penzija van unapred propisanih šablona. Tako piše crno na belo u dokumentu koji je vlada Srbije potpisala sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).

U Programsku izjavu su se potpisali lično premijer Đuro Macut, guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković i ministar finansija Siniša Mali, a dokument otkriva stvarni pravac u kojem ide srpska ekonomija – dole nizbrdo.
“Planiramo da implementiramo povećanje regulisane (kućne) tarife za struju od najmanje 7% od 1. oktobra 2025.” – navodi se u izjavi. Ako se inflacija nastavi tempom iz prethodnih godina, građane očekuje realan skok i od 10% ili više, samo za osnovnu potrošnju.
Navodni razlog? “Poboljšanje finansijske pozicije Elektrodistribucije Srbije” – firme koju su prethodne vlasti dovele do ruba propasti, a sad ceh plaćaju svi građani.
Ako mislite da je to sve, varate se. Od jula 2025. godine povećavaju se putarine, i to svake godine “uoči letnje sezone”. Plus, priprema se nova taksa – putarina za kamione na regionalnim putevima, što će se, naravno, preliti i na cene svih dobara.
U dokumentu MMF-a piše – “Masa javnih plata mora biti ograničena na 10% BDP.” Prevedeno – bez povećanja plata u javnom sektoru, osim ako ekonomija ne eksplodira – što, ruku na srce, nije realno.
Za penzionere, takođe nema više “Vučićevih 10.000 dinara pred izbore”. Sve isplate i povećanja se ubuduće vrše isključivo po zakonskoj formuli – nema više ni vanrednih povišica, ni “poklon paketa”.
Dok su prosvetari, zdravstveni radnici i policajci u statusu čekanja, Poreska uprava dobija novu armiju – 1.000 stalno i 800 privremeno zaposlenih. Svrha? Bolja kontrola naplate. Jasno je šta se prioritetno jača – aparat za naplatu, ne usluga građanima.
Dokumentacija predviđa i “ubrzanje restrukturiranja EPS-a”, bez preciziranja kako i kada će ova saga dobiti konačan ishod. Građani, u međuvremenu, nastavljaju da plaćaju poslovne promašaje preko računa za struju.
ZATVORENE SLAVINE I OTVORENE RUKE MMF-u
Da stvar bude ironičnija, ovaj aranžman sa MMF-om ne podrazumeva nijedan jedini evro podrške – samo je formalno “odobravanje politike”. Srbija, dakle, smanjuje potrošnju, steže kaiš, otima od penzionera i radnika – i sve to bez ikakve direktne koristi.
NAROD STEŽE KAIŠ, A ELITA SE NE ODRIČE NIČEG
Srbiji je ponovo nametnuta logika „štednje“, ali ne na vrhu, već u najširim slojevima društva. Dok se plate, penzije i pomoć građanima zamrzavaju, računi rastu, a sistemske greške se guraju pod tepih. Ponovo se građani tretiraju kao bankomat, a moćnici kao „zaštićeni hrčci“.
Sledeći pregled sprovedenih mera održaće se u oktobru. Do tada – pripremite novčanike, jer ovaj aranžman nije ekonomska reforma. Ovo je socijalna kazna.
(Tpknews.com/@I.M.S.)











A zašto MMF nije zatražio da dotični vrate novac koji su pokrali od Srbije a ne da ovako siromašan narod popunjava rupe. Neka i Tabakovićka prima platu 500 eura a ne 5000 eura. Smanjiti svima njima drastično plate, poslanici da primaju neke simbolične iznose za mlaćenje prazne slame skupštini. A što se Epsa tiče pa svi oni koji su ga pokrali i upropastili neka sada snose konsekvence a ne po narodnoj grbini.