HAOS U ITALIJI! Od danas 16 miliona ljudi u karantinu, u poslednja 24 časa umrlo 50 osoba (VIDEO)

Italija je danas zbog širenja korona virusa uvela karantin do 3. aprila u severnom regionu Lombardiji i u 14 provincija u kojima živi više od 15 miliona ljudi kao i dodatne mere za celu zemlju.

AP/Photo

Ukaz o karantinu potpisao je premijer Đuzepe Konte.

Prema merama koje se uvode ukazom objavljenim jutros na sajtu Vlade, u celoj zemlji biće zatvoreni bioskopi, pozorišta, muzeji, pabovi, škole plesa, teretane, diskoteke i ostala slična mesta, bazeni i skijaški centri.

Biće i dalje moguće da se ide u kupovinu, ili da se odlazi u bar ili restoran pod uslovom da se drži bezbednosna razdaljina od najmanje jedan metar između klijenata.

Sportska takmičenja su suspendovana mada će neka moći da se održe ali bez publike, navodi se u tekstu.

Te drakonske mere nadovezuju se na već uvedeno zatvaranje škola i univerziteta do sredine marta u celoj Italiji.

Još restriktivnije mere uvedene su za veliki deo severne Italije koja je najteže pogođena korona virusom.

U meri bez presedana u Evropi, oko 16 miliona stanovnika na severu Italije od danas su u karantinu. Ulazi i izlazi iz te velike zone na severu Italije od Milana, glavnog ekonomskog centra zemlje do Venecije velikog svetskog turističkog centra, od sada su jako ograničeni, navodi se u ukazu.

Italija, najteže pogođena zemlja korona virusom u Evropi, prijavila je juče veliki porast broja novozaraženih. Broj umrlih je prešao 230, a zvaničnici su prijavili 50 umrlih u poslednja 24 časa. Broj zaraženih skočio je za preko 1.200, na 5.883.

UKAZ O KARANTINI U SEVERNOJ ITALIJI IZAZVAO HAOS I KONFUZIJU

Pre nego što je italijanska Vlada rano jutros objavila da uvodi karantin za severne oblasti, ta vest je procurila u medije i izazvala haos i konfuziju zbog ograničavanja kretanja četvrtine italijanskog stanovništva radi zaustavljanja širenje epeidemije korona virusa.

„Za Lombardiju i druge severne provincije koje sam naveo na snazi je zabrana za sve da idu u i izvan tih teritorija, i takodje unutar iste teritorije“, rekao je premirej Đuzepe Konte i dodao da će biti dozvoljeni izuzeci samo za dokazane profesionalne potrebe, vanredne slučajeve i zdravstvene razloge.

Nastao je haos i konfuzija u satima pre nego što je Konte potpisao ukaz, pošto se vest o planiranom karantinu pojavila u medijima. Studenti na unverzitetu u Padovi u severnoj Italiji koji su sinoć bili u barovima videli su objavu na telefonima i jurnuli u stanove da zgrabe stvari i upute se ka železničkoj stanici.

Stotine putnika, neki sa maskama i gumenim rukavicama uguralo se u poslednji lokalni voz koji je kretao iz Padove u 23:30. Zabrinuti studenti vezivali su šaleve oko glave, delili gel za dezinfekciju i sedeli na koferima u hodnicima. Nije bilo konduktera da proverava karte.

„Pročitao sam pre dva sata da će možda uvesti hitan ukaz koji stavlja Padovu u crvenu zonu. Zato bi hteo da se vratim na jug svojim rođacima, odlučio sam da idem ranije“, rekao je student, Roberto Paljara, koji je ubrzao povratak u svoj rodni grad Pulju na jugu.

Regionalni političari su bili zatečeni zabranom. Stefano Bonačini, predsednik regije Emilija Romanja rekao je da su delovi ukaza zbunjujući. Gradonačelnik Astija, u oblasti Pijemot objavio je ljutiti video na svom Fejsbuku kritikujući Rim što nije o potezima unapred obaveštavao regionalne vođe.

„Niko mi nije rekao“, napisao je Mauricio Rasero i dodao da je dobio stotine poruka na telefonu od uznemirenih građana.

„Neshvatljivo je da informacija koja je toliko osetljiva i važna dođe prvo iz novina“, besno je napisao.

Za sad se ne zna šta će biti sa stranim turistima koji su zarobljeni u crvenim zonama u severnoj Italiji.

Ovaj potez je sličan onome što je uradila Kina kada je izolovala oko 60 miliona ljudi u centralnoj provinciji Hubej krajem januara, ta izolacija sada ulazi u šestu nedelju. Drastične restrikcije na putovanja koje je Kina uvela su bili donete kasno da spreči epidemiju ali je Svetska zdravstvena organizacija pohvalila te mere navodeći da je njima usporeno širenje virusa i svetu kupljeno vreme da se pripremi za epidemiju.

Širom sveta druge zemlje sve više imitiraju Kinu, gde se virus pojaviio krajem prošle godine, uvodeći ograničenja putovanja i zabranu javnih događaja. Ukupan broj umrlih u Kini porastao na 3.097, javila je danas nacionalna zdravstvena komisija.

(Tpknews.com/Beta)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker