Skandal koji potresa Moldaviju, ali i Srbiju, dobio je i zvaničnu potvrdu iz Brisela. Portparolka Evropske komisije Anita Hiper izjavila je da veruje u sposobnost moldavskih institucija da sprovedu nezavisnu istragu povodom hapšenja desetina ljudi osumnjičenih da su deo plana za destabilizaciju zemlje uoči izbora – plana čija je obuka vođena na teritoriji Srbije.

„Moldavske vlasti su nas informisale da su se operacije i obuke odvijale na teritoriji Srbije. Do sada je uhapšeno 74 ljudi, a svi sarađuju sa policijom,“ poručila je Hiper na konferenciji za novinare.
Istraživanja BIRN-a i moldavskog medija CU SENS pokazuju da su ruski instruktori organizovali paravojne kampove za Moldavce u šumskim područjima Srbije i Bosne i Hercegovine tokom 2024. godine.
Jedna od lokacija bila je i selo Radenka kod Kučeva u Braničevskom okrugu, svega nekoliko kilometara od granice sa Rumunijom. Učesnici su, prema izveštajima, živeli u šatorima postavljenim na livadi, udaljenoj desetak minuta od naselja. Tokom februara 2025. na tom mestu pronađeni su tragovi spaljenih papira, gareži i uništenih plastičnih cerada – jasni dokazi o postojanju kampa.
Nije prvi put da je Radenka pomenuta – još u oktobru 2024. srpska BIA je „rasturila“ kamp stranih državljana upravo na toj lokaciji. Tada je otkriven arsenal dronova, Starlink opreme i zapaljivih sredstava, a cela operacija vođena je pod kontrolom Bratislava Gašića, ministra odbrane i čoveka od najbližeg Vučićevog poverenja.
Moldavsko tužilaštvo navodi da je regrutacija vršena preko „paintball turnira“ i ličnih kontakata, a da su kampovima upravljali pojedinci povezani sa ozloglašenom ruskom privatnom vojnom grupom Wagner, kao i domaći ekstremisti sa kriminalnim dosijeima.
Drugim rečima – pod plaštom sporta i rekreacije odvijala se regrutacija plaćenika za destabilizaciju Moldavije, i to na srpskom tlu.
U trenutku kada su moldavske vlasti obelodanile podatke, Ruska spoljna obaveštajna služba (SVR) pokušala je da okrene narativ, optuživši Evropsku uniju da planira destabilizaciju Srbije. U istom dahu, SVR je „upozorila“ da će godišnjica događaja u Novom Sadu 1. novembra biti iskorišćena za „srpski Majdan“.
Na to je Anita Hiper imala kratak i jasan odgovor: „To je još jedan pokušaj Rusije da širi lažne informacije i neprijateljsku političku retoriku, ne samo protiv EU i njenih članica, već i protiv zemalja kandidata.“
VUČIĆEV REŽIM NA TANKOM LEDU
Sve jasnije postaje da Srbija pod SNS-om funkcioniše kao logistički poligon za ruske operacije. Gašić i njegova mreža samo su operativci, dok Vučićev režim daje političku zaštitu i obezbeđuje ćutanje institucija.
Evropska komisija sada ima direktne podatke da se obuke odvijaju u Srbiji, dok vlast u Beogradu nastavlja da glumi „neutralnost“. U prevodu – građani Srbije postaju taoci politike u kojoj se pod Vučićevim patronatom dopušta da se teritorija države pretvori u poligon za obuke plaćenika i izvozni proizvod ruskog hibridnog rata.
(Tpknews.com/@Ivan Č.)










