POOŠTRENE MERE: Nove naredbe Štaba za vanredne situacije opštine Veliko Gradište

Broj novoinficiranih ljudi u opštini Veliko Gradište za manje od dva meseca je prešao dve stotine, a deo stanovnika se i dalje ponaša neodgovorno.

Štab za vanredne situacije opštine Veliko Gradište zasedao je u sredu 25. novembra i doneo nove naredbe u skladu sa sve lošijom epidemiološkom situacijom na teritoriji ove opštine.

Broj novoinficiranih ljudi u opštini Veliko Gradište za manje od dva meseca je prešao dve stotine, a deo stanovnika se i dalje ponaša neodgovorno, kao da ne prihvata realnost teškog stanja uzrokovanog virusom COVID-19. U skladu sa procenama i očekivanjima stručnjaka, ali i uz odgovornost prema zaštiti zdravlja građana i funkcionisanju privrede u opštini, Štab za vanredne situacije je usvojio novi paket, znatno pooštrenih, mera.

Štab za vanredne situacije doneo je odluke po kojima se zabranjuje okupljanje u zatvorenom i otvorenom prostoru više od pet lica ako nije moguće obezbediti fizičku distancu od dva metra i odgovarajuće mere zaštite. U javnim parkovima i igralištima, kao i tokom vežbanja na otvorenom prostoru dozvoljeno je okupljanje do pet lica, uz odgovarajuće mere zaštite.

Između ostalog, po novoj naredbi, zabranjuju se organizovanja svečanosti, kao i organizovanja sportskih i drugih manifestacija, dok u svim zatvorenim prostorijama obavezno je nošenje zaštitne maske i poštovanje fizičke distance od dva metra.

Privredni subjekti koji obavljaju ugostiteljsku delatnost obavezuju se da u svim ugostiteljskim objektima, baštama i drugim objektima gde se vrši prodaja robe i pružanje usluga, prilagode rad ugostiteljskih objekata tako da za jednim stolom ne mogu sedeti više od dva lica, izuzev ako su u pitanju roditelji i maloletna deca ili lica koja žive u zajedničkom domaćinstvu, uz obavezan razmak od dva metra između stolova.

Novom naredbom, obavezna je puna primena svih preventivnih mera u ustanovama predškolskog vaspitanja i obrazovanja. U osnovnim i srednjim školama odložiti okupljanja. Sprovođenje mera zaštita u verskim objektima i prilikom vršenja verskih obreda, kao i sprovođenje mera zaštite u kozmetičkim i frizerskim salonima (maske i rukavice).

Takođe, obavezna je i česta dezinfekcija svih javnih objekata, i što češće pranje ulica i javnih površina uz upotrebu dezinfekcionih sredstava.

Načelniku opštinske uprave Veliko Gradište, i direktorima svih javnih preduzeća, ustanova i organizacija čiji je osnivač Opština Veliko Gradište, nalaže se da organizacijom rada obezbedi adekvatnu zaštitu svih ugroženih kategorija radnika organizovanim radom od kuće

Odeljenju nadležnom za inspekcijske poslove Opštinske uprave Veliko Gradište nalaže se da vrše mere pojačanog nadzora u vreme trajanja vanredne situacije.

Lica koja su u izolaciji ili karantinu, za pomoć oko nabavke životnih namirnica u vremenu od 07:00 do 15:00 časova, mogu se obratiti sekretaru Crvenog krsta Veliko Gradište, Oliveru Stojanoviću, na brojeve telefona 662-207 i 065/3837666.

Za sprovođenje ovih mera zaštite u skladu sa zakonom utvrđenim ovlašćenjima, obezbeđuju, koordiniraju predsednici opština, preko nadležnih opštinskih službi, štabova za vanredne situacije jedinica lokalne samouprave i nadležni zavodi.

Podsetimo Štab za vanredne situacije ove opštine je juče, 25. novembra zbog pogoršanja epidemiološke situacije na teritoriji opštine Veliko Gradište proglasio vanrednu situaciju.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker