Policija je najavila da će češće slati automobile na vanredni (kontrolni) tehnički pregled, odnosno baviti se kontrolom vozila na putu i sumnjive slati na tehnički.

Ako se na tehničkom utvrdi da je auto neispravan, odnosno praktično padne na tehničkom, troškove snosi vlasnik (ili korisnik, da ne idemo u detalje…). Ukoliko se ispostavi da je auto ispravan, odnosno prođe tehnički onda vlasnik automobila ne plaća ništa, već troškove pokriva policija.
Inače, treba imati u vidu da na vanredni tehnički može da se pošalje samo automobil u voznom stanju koji nije neposredno pre toga učestvovao u nekoj saobraćajnoj nezgodi. Dakle, ne može da se desi sledeća situacija – dođe do udesa, a zatim vas policajac pošalje na vanredni tehnički pregled da se utvrdi da li su vam ispravne kočnice ili nešto drugo.
Ako se na vanrednom tehničkom utvrdi npr. da nešto nije u redu sa brojem šasije ili motora, o tome se obaveštava policija, nakon čega sledi dalji postupak u zavisnosti od situacije.
Zašto sada pišemo o ovome, kada je bilo i ranije slanja na vanredni tehnički?
Zbog pooštrenih tehničkih pregleda. Sećate li se kada je počeo „lov“ na zatamnjena stakla? I tada su saobraćajni policajci zaustavljali kola za koja su sumnjali da imaju neatestirana zatamnjena stakla. Ukoliko bi utvrdili na licu mesta da su zalepljene folije za zatamnjivanje, a da nije obavljen atest, sledilo je skidanje registarskih tablica.
Isto tako mogu i sada da posumnjaju da na automobilu nešto nije fabrički – od ksenonskih farova na Golfu „dvojci“, LED traka koja služe kao dnevna svetla na Xsari, džinovskog spojlera na Vectri, bul-bara na Nivi…
Za sada nam se niko nije „žalio“ da je poslat na vanredni tehnički zbog ovakvih stvari. Ipak, treba imati u vidu da čak i ako ste obavili registraciju neposredno pred pooštravanje uslova za tehnički, a imate „problematičan“ auto, možete da naletite na patrolu saobraćajaca koji će biti „raspoloženi“ da vas pošalju na vanredni tehnički.
(polovniautomobili.com)