ODVEZLI MIGRANTE IZ ČARDAKA: Meštani Deliblata nakon protesta i blokada uspeli da isteraju svoje! (VIDEO)

Meštani Deliblata uspeli su da isteraju svoje, pa nakon protesta i peticija migrantski kamp ipak neće biti u blizini tog mesta. Kažu – sada ima mesta za naše ljude zaražene koronom.

Foto: Facebook

Migranti su bili dovezeni u nekoliko kombija, nakon čega su u sredu meštani blokirali ulaz u Deliblato, kao i ulaz u ŠRC Čardak. Meštani su predložili da se u tom odmaralištu leče naši ljudi zaraženi koronom.

Policija je, kako su demonstranti rekli novinarima, odlučila da migrante vrati, ali se ne zna gde.

Nezvanično, ali krajnje pouzdano, TPKNEWS saznaje da je Komesarijat za izbeglice odustao od namere da u izletište „Čardak” u Deliblatskoj peščari privremeno smesti migrante. Odluka je usledila posle dvodnevnih protesta meštana Deliblata koji su izašli na ulice i vozilima blokirali ulaz u „Čardak”. Oko 200 protestanata bilo je ispred Centra, uprkos zabranama proisteklim iz odluke o vanrednom stanju. Policija je upozorila okupljene na poštovanje zabrane kretanja i mogućnosti da se na ovaj način izlažu opasnosti oboljevanja od KOVIDA-19.

Bula drzi govor, pobeda kao protiv Nato pakta 1999.godine

Posted by Jovan Iz Kovina on Четвртак, 26. март 2020.

“Imamo pouzdane informacije iz policije da od toga neće biti ništa. Naša ideja da je prostor Čardaka bolje iskoristiti za naše ljude obolele od korone. Mi smo multinetnička sredina, ovde žive Srbi, Mađari, Rumuni… Plašimo se da će oni (migranti) da naruše taj sklad. Smatramo da ne bi trebalo da budu tu. Ali vidimo da je problem sa kampovima, zato dovedite ljude da se lečimo od korone”, rekao je meštanin Deliblata Petar Stamenović.

Na Facebook-u i među učesnicima dvodnevnih protesta najviše se govorilo da su migranti prethodnica stvaranja islamske države, poslati da u pogodnom trenutku započnu terorističke akcije. U moru, uglavnom ksenofobičnih izjava zabeležili su i poruku da će nezvani gosti pobeći glavom bez obzira ako se na ulice puste svinje. Paniku i nezadovoljstvo širile su priče i da je oko 700 izbeglica već naseljeno, iako je Komesarijat saopštio da je u pitanju privremeni dvomesečni boravak hjih oko dve stotine. Uopšte, građani Deliblata bili su izrazito protiv smeštaja migrnata, govoreći da o tome nisu bili javno obavešteni i nisu imali prilike da se o tome izjasne.

Posted by Belocrkvanske Novosti on Четвртак, 26. март 2020.

U krajnje zapaljivoj atmosferi protest je dobio i političke obrise. Mnogi optužuju lokalnu vlast da je njihova podrška protestantima bila lažna i da je poslužila u predizborne svrhe. U prilog tome govore da je kovinska skupština još 2018. godine izglasala da svoje kapacitete stavi u funkciju prihvatanja izbeglica. „Okrenuli ćurak naopako, kad su videli da narod najavljuje opštu pobunu i njihovo rušenje sa vlasti”, kaže jedan Deliblaćanin.

Sanja Petrović, predsednica Privremenog opštinskog organa, koja je bila u Deliblatu, oglasila se kratkim pisanim saopštenjem u kome stoji: „’Čardak’ ni u kakvom smislu nije pod ingerencijom opštine Kovin, ali se nalazi na teritoriji naše opštine. Radi se o školsko-rekreativnom centru koji je pod prvim stepenom zaštite. Ljudi su se samoorganizovali i došli da pokažu koliko su nezadovoljni, upravo, iz razloga što su upravo njihova deca i sportisti u velikom broju iz naše opštine glavni posetioci ovog mesta, ali i naši sugrađani koji svoje slobodno vreme vrlo često provode na ‘Čardaku’.

Ja sam tu da ih zamolim da ne izazivaju nerede i da ih umirim, dok se nadležni ne oglase u nadi da će izmeniti svoju odluku”.

NOVA NAREDBA

Na sednici održanoj danas, 26. marta 2020. Pokrajinski štab za vanredne situacije doneo je naredbu kojom se Školsko – rekreativni centar “Čardak“ stavlja u službu sprovođenja mere karantina, u skladu sa epidemiološkom situacijom, radi sprečavanja pojave, širenja i suzbijanja zarazne bolesti COVID – 19. 

Ovom naredbom prestaje da važi naredba koju je Pokrajinski štab za vanredne situacije doneo 19. marta 2020. , kojom je prvobitno ŠRC Čardak, na kome pravo korišćenja ima JP “Vojvodinašume“ Petrovaradin trebalo da bude ustupljen Komesarijatu za izbeglice i migracije Republike Srbije, radi uspostavljanja sigurnog smeštaja tražilaca azila i migranata.

Naredbu možete pročitati OVDE.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker