Danas u Rimu, ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić učestvuje na Ministarskom sastanku sa zemljama Zapadnog Balkana, kojim predsedava italijanski ministar spoljnih poslova i međunarodne saradnje Antonio Tajani. Sastanak, koji okuplja ključne aktere regiona i Evropske unije, ima za cilj jačanje koordinacije u pogledu bezbednosti i evropskih integracija.

Pored formalnih diskusija o budućnosti Zapadnog Balkana u evropskom kontekstu, posebnu pažnju izaziva i paralelni sastanak neformalne grupe “Zaštita srpske političke elite”. Ova grupa, formirana sa ciljem obezbeđivanja zaštite srpskih političara koji su nakon izbijanja studentskih protesta u Srbiji utočište pronašli u Italiji, privukla je pažnju i izazvala brojne reakcije.
Na glavnom sastanku, pored domaćina Antonija Tajanija, prisustvuju i visoka predstavnica Evropske unije Kaja Kalas, kao i komesarka za proširenje EU Marta Kos. Prema izveštajima italijanske agencije Ansa, Tajani će s njima održati bilateralne sastanke kako bi se ubrzala evropska agenda u vezi sa Balkanom. Tajani je naglasio da je “stabilnost Zapadnog Balkana prioritet italijanske vlade” i istakao potrebu za snažnijom koordinacijom kako bi se unapredili politički i ekonomski procesi u regionu.
U sastavu grupe “Prijatelji Zapadnog Balkana”, koja aktivno učestvuje u diskusijama, nalaze se Italija, Austrija, Hrvatska, Grčka, Češka Republika, Slovačka i Slovenija. Njihova uloga u procesu integracije Balkana u EU od suštinskog je značaja, kako sa političkog, tako i sa bezbednosnog aspekta.
Neformalni sastanak u senci političke krize u Srbiji
Međutim, ono što izaziva dodatnu pažnju jeste sastanak neformalne grupe “Zaštita srpske političke elite”. Prema informacijama koje su procurele u javnost, na ovom sastanku razgovaraće se o strategijama zaštite imovine i lične sigurnosti srpskih političara koji su napustili zemlju usled političkih previranja. Ova inicijativa otvara brojna pitanja o ulozi međunarodne zajednice u unutrašnjim pitanjima Srbije, ali i o dugoročnim političkim posledicama odlaska značajnog broja srpskih političkih aktera u inostranstvo.
Dok jedni ovaj sastanak vide kao pokušaj zaštite političkih aktera koji su se našli u neizvesnoj situaciji, drugi ga tumače kao znak ozbiljnih turbulencija unutar srpske političke scene. Koji god bio ishod, jedno je sigurno – Rimski ministarski sastanak donosi odluke koje će imati dalekosežne posledice, kako za Srbiju, tako i za širi region Zapadnog Balkana.
(Tpknews.com/@I.M.S.)