DANAS MINISTARSKI SASTANAK U RIMU: Marko Đurić, zaštita srpske političke elite i integracija Zapadnog Balkana

Danas u Rimu, ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić učestvuje na Ministarskom sastanku sa zemljama Zapadnog Balkana, kojim predsedava italijanski ministar spoljnih poslova i međunarodne saradnje Antonio Tajani. Sastanak, koji okuplja ključne aktere regiona i Evropske unije, ima za cilj jačanje koordinacije u pogledu bezbednosti i evropskih integracija.

Foto: IG markodjuric.srb

Pored formalnih diskusija o budućnosti Zapadnog Balkana u evropskom kontekstu, posebnu pažnju izaziva i paralelni sastanak neformalne grupe “Zaštita srpske političke elite”. Ova grupa, formirana sa ciljem obezbeđivanja zaštite srpskih političara koji su nakon izbijanja studentskih protesta u Srbiji utočište pronašli u Italiji, privukla je pažnju i izazvala brojne reakcije.

Na glavnom sastanku, pored domaćina Antonija Tajanija, prisustvuju i visoka predstavnica Evropske unije Kaja Kalas, kao i komesarka za proširenje EU Marta Kos. Prema izveštajima italijanske agencije Ansa, Tajani će s njima održati bilateralne sastanke kako bi se ubrzala evropska agenda u vezi sa Balkanom. Tajani je naglasio da je “stabilnost Zapadnog Balkana prioritet italijanske vlade” i istakao potrebu za snažnijom koordinacijom kako bi se unapredili politički i ekonomski procesi u regionu.

U sastavu grupe “Prijatelji Zapadnog Balkana”, koja aktivno učestvuje u diskusijama, nalaze se Italija, Austrija, Hrvatska, Grčka, Češka Republika, Slovačka i Slovenija. Njihova uloga u procesu integracije Balkana u EU od suštinskog je značaja, kako sa političkog, tako i sa bezbednosnog aspekta.

Neformalni sastanak u senci političke krize u Srbiji

Međutim, ono što izaziva dodatnu pažnju jeste sastanak neformalne grupe “Zaštita srpske političke elite”. Prema informacijama koje su procurele u javnost, na ovom sastanku razgovaraće se o strategijama zaštite imovine i lične sigurnosti srpskih političara koji su napustili zemlju usled političkih previranja. Ova inicijativa otvara brojna pitanja o ulozi međunarodne zajednice u unutrašnjim pitanjima Srbije, ali i o dugoročnim političkim posledicama odlaska značajnog broja srpskih političkih aktera u inostranstvo.

Dok jedni ovaj sastanak vide kao pokušaj zaštite političkih aktera koji su se našli u neizvesnoj situaciji, drugi ga tumače kao znak ozbiljnih turbulencija unutar srpske političke scene. Koji god bio ishod, jedno je sigurno – Rimski ministarski sastanak donosi odluke koje će imati dalekosežne posledice, kako za Srbiju, tako i za širi region Zapadnog Balkana.

(Tpknews.com/@I.M.S.)

PROČITAJ I

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker