Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ponovo je doživeo udar stvarnosti na terenu – uprkos pompeznoj najavi i višenedeljnoj mobilizaciji resursa režima, kontramiting pod nazivom „Ne damo Srbiju“ u Nišu završio se kao još jedan logistički spektakl s bednim političkim rezultatom.

Prema zvaničnim podacima Arhiva javnih skupova (AJS), na mitingu u Nišu bilo je prisutno oko 21.000 ljudi, što je identičan broj kao na mitingu u Sremskoj Mitrovici 24. januara ove godine.
„Na mitingu ‘Ne damo Srbiju’ u Nišu, tokom govora predsednika Aleksandra Vučića, bilo je prisutno oko 21.000 ljudi,“ saopštili su iz Arhiva. Kako dodaju, procena je izvedena pomoću detaljne analize video-snimaka provladinih medija, kao i na osnovu izveštaja s terena nezavisnih posmatrača.
Iako su autobusi iz svih krajeva Srbije gomilani ispred niškog Čaira, a lokalne samouprave po ustaljenom mehanizmu sprovodile pritiske na zaposlene u javnom sektoru, efekat je ostao mlak. Masovnost – glavno oružje SNS mitinga – ovog puta je ozbiljno zakazo.
Kontramiting koji je trebao da demonstrira snagu, pokazao je upravo suprotno – limitirani domet režimske mobilizacije i sve dublju apatiju čak i u redovima pristalica.
Sudeći po snimcima i porukama s terena, mnogi od prisutnih nisu ni znali zašto su dovedeni, niti su imali realnu motivaciju da podrže politiku koja se sve više oslanja na administrativnu disciplinu, a sve manje na iskrenu podršku naroda.
POLITIČKI SIGNAL SLABOSTI
Ovakav nivo odziva, uprkos ogromnoj organizaciji i medijskoj propagandi, šalje jasnu poruku – vreme autoritarne mobilizacije prolazi, a narod sve manje reaguje na pozive koji nemaju stvarno političko uporište, već se zasnivaju na strahu i ucenama.
Dok studenti ulažu napore da građanski bunt artikuliše u demokratsku energiju, režim uporno insistira na veštačkoj masovnosti – koja, po svemu sudeći, više ne prolazi čak ni kod onih kojima je partijska knjižica uslov za platu.
(Tpknews.com/@Mile Sova)