Koliko nam mesečno nedostaje u kućnom budžetu

Prosečni mesečni prihodi u novcu i u naturi u Srbiji iznosili su prošle godine 63.734 dinara po domaćinstvu, što je nominalno više za 3,8 odsto nego u 2017, dok su izdaci za ličnu potrošnju “težili” 64.481 dinar i bili su veći 3,5 procenata, nominalno, objavio je Republički zavod za statistiku.

Foto: Ilustracija

To znači da je domaćinstvima u proseku mesečno nedostajalo 747 dinara za pokrivanje izdataka.

Prosečni mesečni prihodi domaćinstava sa gradskog područja iznosili su lani 65.815 dinara, za 3,0 odsto više u odnosu na 2017, a kod domaćinstava sa ostalog područja 60.349 dinara, ili za 5,2 procenta više nego godinu pre.

Kada je reč o izdacima, domaćinstvima sa gradskog područja mesečno je bilo potrebno 66.135 dinara (za 3,3 odsto nominalno više nego 2017. godine), a domaćinstvima sa ostalog područja 61.777 dinara (za 3,9 procenata više).

Najveći udeo u prihodima svih domaćinstava imala su primanja iz redovnog radnog odnosa – 49,1 odsto, zatim penzije (32,3 odsto), prihodi od poljoprivrede, lova i ribolova (4,5 odsto), naturalna potrošnja (3,3 odsto), prihodi van redovnog radnog odnosa (2,8 odsto), primanja od socijalnog osiguranja (2,7 odsto) i prihodi iz ostalih izvora (5,3 odsto).

Što se tiče rashoda, najveći udeo imali su hrana i bezalkoholna pića – 34,3 procenta u ukupnim izdacima domaćinstava, i stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva, 16,7 odsto.

Slede izdaci za transport sa udelom od 9,3 procenta, rashodi za ostale lične predmete i ostale usluge (5,9 odsto), za odeću i obuću (5,3 odsto), za komunikacije (5,2 odsto), za rekreaciju i kulturu (5,1 odsto), za alkoholna pića i duvan (4,9 odsto), i za ostale grupe lične potrošnje (13,3 odsto).

Od ukupno 8.856 domaćinstava predviđenih za anketiranje u Srbiji 2018. godine, anketirano je 6.296 domaćinstava, odnosno 71 procenat, navodi se u saopštenju.

(Tpknews.com/Tanjug)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker