Nova odluka o kontroli deviznog poslovanja otkriva suštinu – pokrali su što su mogli, sada se bacaju na ono što je preostalo: štednju građana i novac koji deca iz inostranstva šalju roditeljima.

Kao da 13 godina iznošenja milijardi evra iz zemlje nije bilo dovoljno, Narodna banka Srbije (NBS) sada uvodi novu etapu “finansijske discipline”. Sa novom odlukom koja stupa na snagu 17. maja, kreće sveobuhvatna kontrola transakcija u stranoj valuti, pod plaštom sprečavanja zloupotreba u međunarodnim tokovima novca.
Potpuno očekivano, umesto da se uhvate u koštac sa glavnim akterima tih malverzacija, država sada cilja – na baku koja čuva deviznu štednju i penzionere koji dobijaju novac od dece iz Švajcarske i Nemačke.
Prema odluci NBS, kontrole će obuhvatiti i rezidente i nerezidente – fizička i pravna lica, bez izuzetaka. Pod “lupom” će se naći sve devizne transakcije: uplate, isplate, transferi, računi u inostranstvu, kriptovalute, elektronski novac, pa čak i – trajni nosači podataka. Da, sve što liči na vrednost – ulazi u fokus.
Kontrola će se sprovoditi na dva fronta:
- Posredno: preko dokumentacije koju subjekti dostavljaju sami (izveštaji, potvrde, izjave, itd.).
- Neposredno: kada ovlašćena lica dolaze u prostorije subjekta, imaju uvid u knjige, računarske sisteme i mogu da blokiraju račune, digitalne novčanike i kripto sredstva.
Uz pomoć Poreske uprave, policije i carine, kreira se “front” koji će kontrolisati ne samo transakcije već i nameravane transakcije. Bilo kakav pokušaj izbegavanja, čak i formalnog, povlači kazne, blokade, a u ekstremnim slučajevima i prinudnu naplatu.
Nije teško pogoditi – državna kasa zjapi prazna. Sa više od 13 godina nekažnjenog iznošenja kapitala, ofšor malverzacija, koruptivnih tendera i javnih nabavki koje su hranile partijske strukture, sada je došao red na obične građane.
Strategija – ako već ne možemo da vratimo opljačkano, kontrolišimo ono što nam je ostalo – narodnu štednju i novac iz dijaspore.
KLJUČNI DETALJI ODLUKE:
- Mogućnost oduzimanja imovine ukoliko postoji sumnja na nezakonito sticanje – uključujući devize, dinare, čekove, kriptovalute, dokumentaciju.
- Zabrana raspolaganja sredstvima – čak i bez sudske odluke, ako NBS proceni da postoji “osnovana sumnja”.
- Obavezna saradnja kontrolisanih subjekata, inače sledi blokada svih sredstava (osim za plaćanje kazne i poreza).
Dok su multimilionski transferi javnih sredstava iščezli bez traga, sada se pažnja preusmerava na roditelje koji primaju 200 evra mesečno od dece iz inostranstva. NBS na to gleda kao na “potencijalnu zloupotrebu” i uvodi rigoroznu dokumentaciju i nadzor.
Ovlašćena lica mogu:
- Ulaziti u prostorije bez najave
- Zahtevati tehnički pristup bazama podataka
- Razgovarati sa zaposlenima
- Narediti obustavu aktivnosti
U slučaju odbijanja saradnje:
- Izdaje se zapisnik
- Nalaže se hitna saradnja
- Ako nema reakcije u roku od 3 dana – sledi blokada sredstava
Iako se ističe da su podaci poverljivi, zakon ostavlja mogućnost razmene sa domaćim i stranim organima – što znači da ono što je nekada bilo privatno sada može biti predmet međunarodnih istraga, često po političkoj liniji.
Umesto da se napokon krene u obračun sa finansijskim kriminalom koji je ispraznio budžet i opustošio javne fondove, država je odlučila da posegne za poslednjim rezervama naroda. Ova odluka Narodne banke Srbije deluje kao finiš jedne dugogodišnje operacije – prvo su pljačkali nekažnjeno, a sad kontrolišu ono što je preostalo.
Sudeći po svemu – ako vam dete pošalje 100 evra iz Beča, pripremite se da to obrazložite kao da ste dobili dotaciju od MMF-a.
Odluka stupa na snagu 17. maja 2025. godine.
(Tpknews.com/@Ivan Č.)