Građani Smedereva mogu da odahnu – od 5. marta u popodnevnim satima, Gradska uprava je konačno rešila da spasi grad od urbanog haosa!

Odeljenje komunalne milicije, zajedno sa komunalnim inspektorima iz Odseka za komunalnu inspekciju Odeljenja za inspekcijske poslove, krenulo je u akciju „sve vidi, sve čuje, sve kažnjava“. Cilj je jasan: nepropisno parkirana vozila, nesavesno odlaganje otpada, bespravno zauzimanje javnih površina – a, ruku na srce, i naplata kazni, jer gradska kasa vapi za keš injekcijom.
Iako bi neko mogao pomisliti da se radi o iskrenoj brizi za javni red i disciplinu, istina je daleko prozaičnija – kasa je prazna, pa valja narod malo „prodrmati“. Kazne su, naravno, najbrži način da se budžetska rupa zakrpi. Zato će ovih dana komunalni redari biti agilniji od profesionalnih tragača za blagom, s tom razlikom što će umesto zlata sakupljati vaše teško zarađene dinare.
Svedoci smo istinskog preporoda reda i discipline – barem na papiru. Naravno, svi znamo kako ovakve akcije obično funkcionišu: jedan dan spektakularne kontrole, nekoliko napisanih kazni, možda i neko „primerno“ uklanjanje bašte kafića koja već godinama zauzima trotoar. Posle toga? Povratak u standardni režim, gde je zakon selektivan, a pravda „diskreciona“.
Pitanje koje se nameće jeste: da li će ova akcija biti sprovedena u interesu svih građana ili će ostati još jedan od onih selektivnih pokušaja gde se „sitni prestupnici“ kažnjavaju, dok veći igrači ostaju netaknuti? Da li će bahati vozači sa vezama i dalje parkirati gde žele, dok će običan građanin platiti ceh jer mu je točak bio pet centimetara izvan dozvoljenog? Da li će gradska uprava imati isti žar kada treba sankcionisati one koji su zaista izvor problema?
Ostaje da se vidi da li je ovo početak jedne ozbiljne kampanje ili samo još jedan PR potez koji će trajati taman dok ne prođe prvi talas kazni i budžet ne dobije malo kiseonika. U svakom slučaju, dok traje ova akcija, građani Smedereva bi trebalo da obrate pažnju gde parkiraju, gde bacaju smeće i kako koriste javne površine – jer, bar na neko vreme, red mora da postoji.
A koliko će taj red trajati? Pa, to ćemo saznati vrlo brzo. Ili čim gradska kasa ponovo presuši.
(Tpknews.com/@I.M.S.)