BITKE NA VRANJEVCU: Godišnjica odbrane Braničevskog okruga

Tokom oktobra navršavaju se 104 godine od herojske odbrane Braničeva, koja se odvijala kroz seriju borbi od 5. do 27. oktobra 1915. godine.

Spomenik na Vranjevcu

Borbe su se vodile na desetak lokacija i u njima je poginulo preko hiljadu vojnika 9. puka Dunavske divizije, od kojih je većina bila iz Braničevskog okruga. Najteža bitka vodila se na brdu Vranjevac, u ataru sela Kula kod Malog Crnića.

Najteža borba započela je u noći između 18. i 19. oktobra, napadom neprijatelja s leđa. Pošto se vodila prsa u prsa, suprotstavljene strane nisu se borile puškama, već bajonetima. Na krvavom poprištu ostali su rovovi nekadašnje topovske baterije, poražene posle teške, herojske borbe, koji su sačuvani sve do danas. Pored rovova je 2015. otkriven monumentalni spomenik težak 12 tona, koji se sastoji od kupole i krsta visokog osam metara. On je podignut u spomen ne samo na vojnike poginule na Vranjevcu, već i na sve ostale vojne i civilne žrtve koje su stradale u ratovima od 1912. do 1918, a kojih je bilo više od 23.000.

Spomenik je u obliku kapele i ima osam strana, koliko ima opština u Braničevskom okrugu.

M.V.

Оставите одговор

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close