Evo šta kažu građani Braničevskog okruga pripadnici dijaspore o subvencijama za povratak

Građani koji žive van matice, rodom iz Braničevskog okruga podržavaju ideju predsednika Vučića da se posebnim merama podstakne njihov povratak u domovinu.

Živojin Trifunović

Posebne subvencije koje Vučić najavljuje za ljude koji su u inostranstvu na privremenom radu kako bi se vratili i započeli posao u Srbiji veoma su bitne za te ljude i mogu ih vratiti u svoja rodna mesta, kaže savetnik predsednika opštine Žagubica, koji živi na releciji Beč – Žagubica, Živojin Trifunović.

Predsednik nije precizirao šta podrazumeva program tih subvencija, ali Trifunović ističe da nije lako tražiti sreću u tuđem svetu i da je svaki program koji motiviše na povratak dobrodošao.

Kako je naveo Trifunović za Tanjug, u Beč je otišao sa roditeljima pre 46 godina, ali sa godinama i što je stariji sve ga više vuče da se vrati u rodni kraj.

“Podsticaji su vrlo bitni za nas koji smo u inostranstvu na privremenom radu. Iz našeg kraja je otišlo mnogo ljudi u inostranstvo, a ja sam već 46 godina tamo i znam kako je. Znam da nije lako ostaviti svoj kraj, svoju kuću i tražiti sreću u tuđem svetu”, navodi Trifunović.

Kako kaže, primećuje se poslednjih godina da se u celoj Srbiji mnogo radi i da cela zemlja napreduje, kao i da je u kraju iz kog je on rodom, takođe, mnogo urađeno.

“U ovom kraju smo imali loše puteve, ali je u poslednje dve godine urađeno dosta toga – infrastruktura, sela koja nisu imala vodu uopšte, rešeno je u poslednje dve godine, domovi kulture, bonice, sve se to renovira, sve se obnavlja. Baš se vidi da napreduje cela zemlja”, kaže Trifunović.

Ističe da bi se mnogi vratili, kao i da mnogi misle da kada se kaže ”vratite se”, država traži pare od njih.

“Ustvari zemlji je bitno njihovo znanje, ono što su oni u inostranstvu stekli da prenesu kod nas, jer nama je tehnologija veoma stara, nama treba podmladak u tehnologiji i znanju”, navodi Trifunović.

Srđan Stokić iz Golupca, koji 30 godina živi i radi u Beču, pozdravlja najavu predsednika Srbije i ističe da su otvaranje što većeg broja velikih fabrika i podrška države povratnicima koji žele da investiraju i pokrenu sopstveni biznis u Srbiji glavni preduslovi za to.

”Ideja predsednika Vučića je odlična. Mislim da bi veliki broj naših ljudi koji radi u inostranstvu iskoristio takvu priliku ako bi im se ukazala”, rekao je Stokić za Tanjug.

Kako kaže, otvaranje fabrika i kompanija koje bi zaposlile što veći broj radnika jedan od glavnih preduslova za povratak naših ljudi u Srbiju.

”U Velikom Gradištu i okolini nekada su radile velike fabrike kao što su Utva, Dunavka, Moda, koje su zapošljavale hiljade radnika, a kada su propale, ljudi su počeli da napuštaju ovaj kraj i odlaze na Zapad trbuhom za kruhom”, naveo je Stokić.

Smatra i da je jedan od uslova za povratak što većeg broja građana iz inostranstva da se povratnicima omogući da u Srbiji investiraju i pokrenu svoj posao.

”Kod većine postoji strah da će im uloženi novac propasti, ali kad bi im država pomogla kroz subvencije i slično, to bi na neki način bila garancija da je državi stalo do ozbiljnih projekata i to bi mnoge podstaklo da se vrate”, uveren je Stokić.

On je u subotu došao iz austrijske prestonice u Veliko Gradište da bi, kako kaže, čuo i podržao predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je u tom mestu obišao sportsku halu u izgradnji.

”Do pre nekoliko godina fabrike su zatvarane, a sada se otvaraju nove. Pozdravljam sve što se radi u Srbiji poslednjih godina, mislim da je to ono što je potrebno našem narodu. Podržavam napore predsednika Vučića i zato sam ovog vikenda iz Beča došao u Veliko Gradište”, rekao je Stokić.

Inače, samo u glavnom gradu Austrije, Beču, živi više od 50.000 građana srpskog porekla koji potiču iz Braničevskog okruga.

(Tpknews.com/Tanjug)

PROČITAJ I

3 Komentari

  1. Lepo zvuči.
    Svaki iskreni trud i namera je za podšku radi dobrobiti naroda a time i države.
    Da prestanemo da sečemo granu na kojoj sedimo,time mislim na SRBIJU jel drugu kuću nemamo a sečemo je tako što je potkradamo,podrivamo radi ličnih interesa manjine na štetu većine – naroda.
    Ali videćemo u praksi dali će to ozbiljno zaživeti.
    Velika je prepreka koruocija ….

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker