Elzan Bibić i Teodora Simović pobednici trke u Petrovcu na Mlavi

Na memorijalnoj trci “Dragutin Tomašević”, održanoj petnaesti put u Petrovcu na Mlаvi, u kategoriji seniora i seniorki pobedili su atletičari iz Novog Pazara, Elzan Bibić i Teodora Simović.

Foto: Pobednik Elzan Bibić

Trka je startovala u rodnom selu Tomaševića, Bistrici, i odvijala se stazom dugom 10.073 metra, sve do Trga Bate Bulića u centru Petrovca. Učesnici trke bili su brojni domaći i strani atletičari, ali i predškolci, osnovci i srednjoškolci.

Dragutin Tomašević (1890-1915), član viteškog društva “Dušan silni” i desetostruki šampion Kraljevine Srbije, 1912. godine takmičio se u maratonu na Olimpijadi u Štokholmu gde je, u konkurenciji od 62 takmičara, zauzeo 37. mesto. Maratonac Tomašević, kod koga su lekari ustanovili da ima dva srca, pripremao se i za učešće na narednim Olimpijskim igrama u Berlinu, ali je poginuo 1915. godine, u 25. godini, kao narednik u Prvom svetskom ratu. Pokopan je u svom rodnom selu, sa epitafom na grobu “Sahranile su ga njegova hrabrost i njegova mati”.

U znak poštovanja prema Tomaševiću, Petrovčani su po njemu nazvali Sportski centar, ispred kojeg je postavljen njegov spomenik u prirodnoj veličini, a u Bistrici je napravljena spomen-soba sa njegovim ličnim stvarima.

(M. Veljković)

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker