Više javno tužilaštvo ekspresno rešilo ovaj slučaj, čime preventivno deluje na moguće izvršioce nasilja u porodici.
Dejan Savić (43) iz Kurjača kod Velikog Gradišta, osuđen je pred Višim sudom u Požarevcu na godinu dana i 11 meseci zatvora zbog tri krivična dela, na osnovu instituta sporazuma o priznanju krivice. Na godinu dana i 3 meseca on je osuđen zbog nezakonitog držanja i nošenja vatrenog oružja, na 6 meseci zbog nasilja u porodici i na 3 meseca zbog ugrožavanja sigurnosti. Ove kazne ukupno iznose 24 meseca, ali, po zakonu, ne mogu da se računaju zbirno, pa je izrečena kazna od godinu i 11 meseci zatvora.
Savić je uhapšen po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva iz Velikog Gradišta 1. maja zbog nasilja u porodici i određeno mu je zadržavanje od 48 sati. Prilikom saslušanja, utvrđeno je da je izvršio i krivično delo nezakonito držanje i nošenje vatrenog oružja, jer je supruzi Danijeli pretio ubistvom. Izvršenje trećeg krivičnog dela pridodato je posle svedočenja snaje njegove supruge, Milene Jevtić, koja je izjavila da je on u nju uperio pištolj, pa mu je određen pritvor od 30 dana. Pošto se radilo o tri krivična dela, nadležnost je 22. maja preuzelo Više javno tužilaštvo.
Prilikom hapšenja, Saviću je oduzet neregistrovani pištolj „Zbrojovka“ 6,35 mm.
Svađa između supružnika izbila je 16. maja, u njihovoj porodičnoj kući u Kurjaču. Usred svađe, dok je Savić vređao ženu i govorio da nije imala ništa od imovine pre udaje za njega, ona je izašla u dvorište, sela u neregistrovani auto i krenula ka Požarevcu. Nju je suprug pozivao preko mobilnog, a onda je svojim autom krenuo za njom i sustigao je kod Novog groblja. Tad je izašao iz auta, gurnuo je i vređao, zbog čega se ona uplašila.
Zbog toga se umešala njena snaja, koja je bila s njom u autu i koja je pokušala da je odbrani, ali je on tada u nju uperio pištolj. Pošto se smirio, otišao je kući, ali ga je tamo našla policija i uhapsila. Zamenik višeg javnog tužioca, na predlog advokata koga je angažovao osumnjičeni, sklopilo je sa njim sporazum o priznanju krivice, što je Viši sud prihvatio i verifikovao, pa je presuda pravosnažna.
Kada stigne rešenje o izrečenoj kazni, osuđeni će biti pušten iz pritvora u kojem se nalazi od 16. Maja, a kasnije će biti upućen u neki kazneno-popravni zavod na izdržavanju kazne. Njemu je, uz kaznu zatvora, oduzet nelegalni pištolj i izrečena mera zabrane prilaska oštećenoj, pa je on izjavio da će boraviti kod svoje sestre.
Interesantno je da je Više javno tužilaštvo u Požarevcu ovaj slučaj započelo i okončalo za samo 9 dana. U tom period saslušalo je oštećene, osumnjičenog, uradilo razna veštačenjau i napravilo sporazum o priznavanju krivice koj je Viši sud prihvatio, tako da je presuda postala pravosnažna. Ovako ekspresno rešavanje slučaja preventivno deluje na moguće izvršioce nasilja u porodici, a osuđenog Savića sprečava da ponovi krivično delo.
NADZOR
Ukoliko dođe do razvoda, supružnicima sleduje brakorazvodna i imovinska parnica. O ovom slučaju obavešten je i Centar za socijalni rad, koji će vršiti nadzor i na taj način proveravati da li se osuđeni pridržava zabrane prilaska opštećenoj.
M. Veljković