U zavičajnom muzeju Homolja u Žagubici, 2. i 3. oktobra, održava se Antika fest, čija je tema „Znanja i veštine sviranja tradicionalnih muzičkih duvačkih instrumenata“.
Prve večeri u 19:00 časova biće otvorena izložba „Znanja i veštine pravljenja i sviranja tradicionalnih muzičkih duvačkih instrumenata“, kada će se predstaviti svirač na rikalu Janko Marić, a govoriće reditelj Nebojša Bradić.
– Prvi počeci dramske umetnosti su bili vezani za prastare kultne običaje. Tragovi tih kultova sačuvali su se i u našoj zemlji. Miloje Vasić je u svojoj studiji Dionisos i naš folklor pokazao kako se dubljim ispitivanjem naših narodnih običaja može doprineti do grčkih uticaja u našoj zemlji. Iste ekstatične igre koje se slave s proleća – i danas – u Tesaliji, Epiru i Makedoniji i za koje se već utvrdilo da vode poreklo od orgija u čast boga Dionisa – iste igre se izvode u severoistočnoj Srbiji u selu Duboka – navodi Nebojša Bradić.
On dodaje da je severoistočna Srbija bogata raznovrsnim instrumentima koji imaju različite funkcije: od onih koji su povezane sa kultnim običajima do onih koje su u vezi sa svakodnevnim poslovima.
– Brojnost instrumenata i njihovih funkcija uslovljena je dugom tradicijom i širokom paletom tradicionalnih običaja, potom zanimanjima kojima se stanovništvo bavilo, istorijskim prilikama, kao i privrednim stanjem oblasti. Potreba za izradom narodnih muzičkih instrumenata i sviranjem na njima, istorijski posmatrano, nije tako daleko, koliko je to daleka prošlost za jedan ljudski vek. Zbog toga smo u okviru Studija Antika fest organizovali radionicu u kojoj će se prenositi znanja i veštine pravljenja i sviranja tradicionalnih muzičkih duvačkih instrumenata. Verujemo da će iskustva i nove prakse doprineti širem interesovanju za ovaj sektor kulturne baštine – ističe Bradić.
Drugog dana ove manifestacije u 11:00 časova održaće se promocija knjige „Nematerijalno nasleđe iz antropološke perspektive“, autorke Jelene Ćuković. U promociji će učestvovati dr Miloš Matić (Etnografski muzej), Danijela Filipović (Centar za nematerijalno kulturno nasleđe pri Etnografskom muzeju u Beogradu), dr Jelena Ćuković (Odeljenje za etnologiju i antropologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu), Saša Ilić (direktor Zavičajnog muzeja Homolja).
Takođe, biće održana i radionica za izradu svirala, a svirači su Živorad Tomić, Irena Marić, Marina Marić, Janko Marić i Bora Nikolić.