APEL DRŽAVI: Donjem Milanovcu preti nestajanje

Donji Milanovac, jedan od najlepših gradova na Dunavu, tri puta je potapan i preseljavan.

Foto: Panorama

Bio je rimsko utvrđenje Talijata, sedište Porečke nahije – Poreč, u kojem je u vreme Prvog srpskog ustanka vojvodovao znameniti vojvoda Milenko Stojković. U njemu su rođeni Miša Anastasijević i Stevan Stevanović Tenka, popečitelj i predsednik Praviteljstvujuščeg sovjeta do 1832. godine, kada je grad dekretom Miloša Obrenovića preseljen na kopno, i uređen po prvom urbanističkom planu. Godine 1971, zbog izgradnje HE „Đerdap 1”, ponovo je potopljen, a stanovništvo je preseljeno tri kilometra nizvodno. Donji Milanovac je podneo veliku žrtvu za opšti interes tadašnje zemlje, za izgradnju hidroenergetskog sistema.

Novi Milanovac (grad sa više od 30.000 ruža) imao je do 1991. godine oko 4.000 stanovnika. Radili su u Drvnoj industriji „Poreč”, fabrikama FEP i „Megaplast”, hotelu „Lepenski vir”, zemljoradničkoj zadruzi „Sloga”. Zvali su ga Srpski Holivud, jer su u njemu snimani filmovi „Naivko”, „Ćao, inspektore”, „Vampiri su među nama”…

Donji Milanovac poslednjih godina preživljava teške dane. Sve fabrike propadaju, a broj stanovnika je spao na manje od hiljadu. Opština Majdanpek ne može da zaustavi odliv stanovništva. Zato apelujemo na državu – pomozite Donjem Milanovcu, najlepšem gradu na Dunavu. Ne dozvolite da u skoroj budućnosti postanemo arheološko nalazište Lepenski vir dva.

(Tpknews.com/Politika)

PROČITAJ I

Jedan komentar

  1. Sa politikom koju sprovodi NP Đerdap, koji postavlja table sa zabranom kretanja čak i tamo gde za to nema nikakvog zakonskog osnova (recimo, PRE Boljetinskog groblja, a prvi stepen zaštite lokaliteta Greben počinje tek NAKON poslednjeg privatnog imanja, par kilometara dalje), ograničavanjem kretanja i manijakalnim jurenjem turista kojegde po Parku kako bi im se naplatile karte, i turizmu Đerdapa se crno piše. Dok ne smenite rukovodstvo NP i ne dovedete neko koje će kurs gazdovanja parkom da promeni za 180 stepeni, Donji Milanovac (kao i čitav Đerdap) je sasvim sigurno osuđen na propast. Ovo nije samo moje mišljenje, već i mišljenje mnogih ljudi iz prirodnjačke struke, kao i ljudi iz turizma sa kojima sam razgovarao.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker