U trenutku kada se temelji pravne države sve više dovode u pitanje, Srbija svedoči pokušaju povratka osnovnim vrednostima pravde, nezavisnosti i institucionalnog integriteta. Sindikat sudske vlasti Srbije pozvao je sve građane da u subotu, 5. aprila u 17 časova, izađu ispred zgrade Ministarstva pravde u Nemanjinoj ulici 22–26 i pruže podršku onima koji u pravosuđu svakodnevno vode borbu za vladavinu prava.

Ovaj protest predstavlja institucionalnu inicijativu pravosudnih radnika koji ne žele više da ćute. Kako su naveli organizatori, razlozi za izlazak na ulicu nisu političke prirode, već su zasnovani na sve izraženijem urušavanju pravosudne nezavisnosti, pritiscima na tužilaštvo i sudstvo, kao i nedostatku reakcije institucija na unutrašnje zloupotrebe i nerešene slučajeve korupcije.
Na protestu će se obratiti istaknuti predstavnici pravosudne zajednice, čije je profesionalno delovanje obeleženo doslednošću, stručnošću i hrabrošću.
Sudija Višeg suda u Požarevcu Gordana Vidojković govoriće o izazovima sa kojima se sudije u unutrašnjosti Srbije suočavaju – od pritisaka, preko kadrovskog osipanja, do tehničkih i finansijskih ograničenja koja ugrožavaju pravičnost postupaka.
Poznati beogradski advokat Vladimir Terzić podsetiće na značaj pravne sigurnosti za svakog građanina, ali i na opasnost koja preti kada se pravda selektivno sprovodi ili odlaže.
Posebnu težinu protestu daje i učešće Bojane Savović, tužiteljke Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, koja je u javnosti poznata po hrabrim nastupima i zalaganju za profesionalnu etiku u tužilačkoj službi. Njen glas predstavlja simbol otpora sistemskim manipulacijama.
Iz akademskih krugova, podršku protestu daje prof. dr Vanja Bajović sa Pravnog fakulteta, koja će govoriti o značaju pravosuđa kao jednog od tri stuba demokratske vlasti i potrebi da se studentima prava, kao budućim sudijama i tužiocima, omogući obrazovanje u uslovima slobode i kritičke misli.
Protest će zatvoriti Nemanja Đurić, predsednik Sindikata sudske vlasti Srbije, sa porukom da ovaj skup nije kraj, već početak snažnije sindikalne i građanske borbe za pravednije društvo.
U društvu u kojem se poverenje u institucije stalno urušava, pravosuđe ostaje poslednja linija odbrane prava običnih građana. Kada se sudije plaše da donesu odluku po zakonu, kada tužioci oklevaju da pokrenu postupke protiv moćnih pojedinaca, a kada se advokati suočavaju sa opstrukcijama, to više nije samo profesionalni problem – to je udar na svakog građanina.
Podrška javnosti je, stoga, ne samo dobrodošla već i neophodna. Građani nisu posmatrači, već aktivni činioci u izgradnji sistema u kome će pravda biti dostupna, brza i jednaka za sve. Protest u subotu nije protest samo zaposlenih u pravosuđu – to je protest u ime svih koji žele društvo u kome se pravda ne meri političkim ili finansijskim interesima.
Uzdržanost više nije opcija. Ćutanje odgovara onima koji pravdu vide kao instrument moći, a ne kao temelj pravnog poretka. Prisustvom na skupu 5. aprila građani šalju poruku da im je stalo do pravne države, da podržavaju one koji se unutar sistema bore za integritet i da neće pristati na dalje urušavanje institucija.
Pravosuđe ustaje. Da li ćemo mi ostati sedeći?
(Tpknews.com/@I.M.S.)