OBELEŽEN DAN OPŠTINE: Da li građani Kučeva i okolnih sela znaju šta opština praznuje?

Za vreme bivše Jugslavije, Dan opštine Kučevo, slavio se 21. septembra i praznovao uporedo sa Malogospojinskim vašarom. Bio je to dan sećanja na oslobođenje od okupatora u II svetskom ratu.

Foto: I.M.S.

Raspadom bivše Jugoslavije promenile su se okolnosti i više se nije znalo ko su stvarno bili okupatori a ko oslobodioci. Odlukom Skupštine opštine Kučevo za Dan opštine Kučevo proglašen je 8. jul. Ovaj dan sе slavi u spomеn na Ukaz kralja Milana Obrеnovića kada jе sеlo Gornja Krušеvica, sеdištе srеza Zviškog okruga Požarеvačkog proglašeno varošicom, čime je vraćen prvobitni naziv Kučеvo.

Na svečanoj sednici Skupštine opštine, opštinski čelnici u svojim govorima su kao posebno naglašavali da je Dan opštine praznik svih građana.

Da li je to dovoljno da građani Kučeva i okolnih sela znaju šta opština praznuje tog dana? Ove godine 8. jul je pao u subotu, dan koji je rezervisan kao pijačni. Na ulicama Kučeva već od ranih jurarnjih časova gužva, isto kao i svake subote. Iz muzičkih kutija zakačenih na bandere za rasvetu čuje se fina muzika.

Prošetali smo ulicama Kučeva i pitali naše sugrađane da li znaju šta se danas slavi u Kučevu?

Evo šta kažu građani s kojima smo razgovarali:

“Gde ću znati koja je svečanost i tako nas niko ne zove na te proslave, to je samo za odabrane. Ne znam, stvarno ne znam – 8. jul. pojma nemam. Jel to opet slave nešto da bi napravili promet hotelu? Mene zanima gde ima jeftina hrana da se kupi i tako nešto, razumete, to mi je ovako bitno, a ovo…”

Od petnaestak anketiranih jedino je jedna starija gospođa znala odgovor, “danas je dan opštine Kučevo ali kao da i nije, vlast se otuđila od naroda, nas se sete samo pred izbore a kada se jede i pije u hotelu idu samo oni i njihove porodice. Kako je to nekad bilo lepo za dan opštine”, nastavlja gospođa, “grad je bio okićen zastavama, održavane su priredbe, svečane akademije, proglašavani najbolji, cela opština je učestvovala u tome.”

Foto: I.M.S.

Ostali smo zapanjeni konstatacijom da je naprednjačko-socijalistička vlast potpuno isključila građane iz javnog života i događaja koji se tiču samih građana. U ušima su nam odzvanjali odgovori građana mešajući sa zvukom iz muzičkih kutija za koje smo čuli da su nabavljene od lokalnog internet preduzeća SR “Veki”, inače bliskom aktuelnoj vlasti, za tričavih 4 miliona dinara.

Ispred hotela Rudnik se već stvorila gužva, gosti su polako pristizali, među njima funkcioneri opštine, gosti iz susednih opština, odbornici, predsednici saveta mesnih zajednica i po neka “nafraćkana” animir dama. Gazda kučevačkih naprednjaka i socijalista Aleksandar Perišić ispred hotela dočekuje goste i zadovoljno trlja ruke zbog još jedne enormne zarade, bez obzira što ta zarada dolazi sa leđa ojađenih i napaćenih građana opštine Kučevo.

Krajem dana vlast je pokazala da ipak misli na svoje građane, počastivši ih nastupom psihodeličnog, nojz, art rok sastava iz Beograda “Halftones” koji se preko izrazito jakog ozvučenja svojski trudio da probudi malobrojne posetioce ali i pospane građane u okolnim zgradama do negde malo ispred ponoći, po ko zna kojoj ceni.

(Insajder Mile Sova)

11 Komentari

 1. Kad je Aca Karatista dosao na vlast u Kucevo ceo hotel je bio pod izvrsnom hipotekom banke. Posle tri godine vec je isplatio dug za stari deo a uskoro ce i za novi deo.

  1. Uzima Aca karatista iz budzeta opštine novac kao da je budzet njegov a glupi Rajičič potpisuje sve što što mu Milogorac kaže.Šta mu drugo preostaje,mora,ćuti i trpi i ne kapira da ce kad tad zbog Milogorca da robija.

 2. tačni su navodi iz članka…narod uglavnom nije znao za obeležavanje Dana opštine, najave programa za javnost nije bilo, ili je išlo od uva do uva…podobnima i poslušnima, onima koji su oteli državu i opštinu od naroda.

  a jeste, da je razglas “svirao”…kao na radnoj akciji, u Zadruzi, nekom logoru.

  a na pašu zna se ko ide…samo oni gladni, najgladniji, kojima nikad dosta nije.

  e, pa ne najeli se dabogda nilada u životu…i na onaj svet da pođete gladni, i žedni…

 3. Гледала сам онај видео за дан општине и није ми јасно чиме се хвале. Зашто једном не кажу колико је коштао ручак код мафијаша.

 4. Taj bend je svirao neku muziku samo njima razumljivu. Uzas koliko je to glasno i jezivo. Na platou ispred poste jedva je bilo 15 ljudi. Ljudi su pozatvarali prozore nisu mogli da spavaju. Bas psihodelicna muzika. Sta nam je to trebalo? Za koga?

 5. Opštiona koja to nije, samo lokalna bedna kasaba, smanjenih kapaciteta i kvaliteta nego i pre drugog rata. Šta reći, ko nije još otišao, već se razmišlja, ovde nema budućnosti. Napredni mrak je potpun.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker