Vlastimir Stokić, jedan od devetorice građevinskih radnika koji su u poslednjih nekoliko meseci radili na terenu u okolini Velikog Gradišta, javno se obratio redakciji TPKNEWS-a sa uznemirujućim optužbama na račun izvesnog Miše Ilića, osobe koja, kako se navodi, zapošljava radnike na crno, obmanjuje ih, a zatim – bez ikakve isplate – nestaje.

Prema svedočenju Stokića, devet radnika je angažovano na zidanju pod veoma teškim uslovima, bez ikakve zvanične prijave, osiguranja ili potpisanog ugovora. Za ta tri meseca rada nisu dobili ni dinar.
„Svaki dan nas je lagao da će biti isplata, da će stići prijava. Umesto toga, vreme je provodio po kafanama, očigledno trošeći novac koji nije stekao znojem“ – svedoči Stokić.
Radnici sada apeluju na inspekcije, medije i nadležne institucije da preduzmu mere. Njihova poruka je jasna: „Ovo nije samo pitanje novca, već dostojanstva. Radnici koji svojim rukama grade i zidaju zaslužuju fer tretman.“
Još veći alarm podigle su tvrdnje koje se tiču bezbednosti javnih objekata. Stokić je otkrio detalje o izgradnji Muzičke škole u Velikom Gradištu, za koju navodi da predstavlja pravu „školu strave“:
Cirklaže na spratu su prepolovljene i umesto propisanih 16cm koristile su se od 12cm. Armaturna mreža koja treba da drži ploču uopšte nije postavljena. Uzengije – elementi koji vezuju gvozdene stubove – su takođe prepolovljene. Podvalaka nije u pravilu urađena, niti je povezana sa armaturom, što ugrožava stabilnost same ploče.
Iako su nadzorni organi iz Opštine tvrdnje proglasili neosnovanim, Stokić insistira da je sve navedeno dokumentovano i očigledno, a strahuje da bi ova škola mogla završiti kao „novosadska nadstrešnica“.
Umesto da dobije platu, Stokić je, kako navodi, završio sa krivičnom prijavom. Izvršni organ, Goran Jeftić, optužio ga je da je ukrao gvožđe sa gradilišta. Stokić tvrdi da je reč o otpadnom materijalu koji mu je sam Jeftić rekao da skloni.
„Rekao mi je – ‘Skloni to da ne gledam, naići će neko ko ne treba da vidi’, i tražio da se isecka greda koja je bila višak. Ja sam to odbio. Kasnije smo 6. maja, na Đurđevdan, skupili otpad i odvezli na otpad u Požarevac.”
Istog dana, dobio je obaveštenje da je protiv njega podneta prijava zbog krađe, iako je, kako tvrdi, sve radio po nalogu izvršnog organa.
GDE SU INSPEKCIJE, GDE JE PRAVDA?
Još jedan radnik iz tima, Radašin Rajčić iz Kisiljeva, potvrdio je da je sam Miša Ilić pitao koliko otpad plaća gvožđe – što implicira da je imao nameru da i sam proda materijal koji je inače označen kao „ukraden“.
Ovim putem, radnici pozivaju inspekcije rada, građevinsku inspekciju, kao i lokalne medije da se uključe u istragu.
„Možda je u svom kraju navikao da radi kako hoće, ali ovde tako ne može. Naša plata nije milostinja, a dostojanstvo nije za prodaju.“
(Tpknews.com/@Jelena I.)