SLOBODNO NA LETOVANJE: Ipak bez karantina za ulazak u Srbiju

Srbija ipak neće ponovo uvoditi obavezan karantin od 14 dana za sve putnike iz inostranstva koji ulaze u našu zemlju, iako je krizni štab razmatrao potencijalno uvođenje te mere.

Foto: O.B.

Iako je članica kriznog štaba dr Darija Kisić Tepavčević, epidemiolog, na konferenciji za novinare izjavila da je razmena ljudi u saobraćaju pretnja zbog širenja zaraze, kao i da se razmatra mogućnost ponovnog uvođenja karantina, ta mera, bar u narednom periodu, neće biti doneta.

– To jeste opcija o kojoj se diskutovalo i koja će se, naravno, razmatrati ako dođe do pogoršanja epidemiološke situacije, ali zasad zatvaranje granica nije u planu. Srbija je jedna od retkih zemalja u svetu koja nema skoro nikakva ograničenja kad je u pitaju ulazak u zemlju. Sa druge strane, naši građani bez obaveznog karantina ili negativnog PCR testa mogu trenutno samo u 18 država – kaže izvor iz Vlade Srbije.

Predsednik JUTA Aleksandar Seničić rekao je da bi odluka o obaveznom karantinu pri ulasku u Srbiju dodatno otežala rad i “ubila i trenutnih tri-četiri odsto posla koje imaju turističke agencije”.

– Šta bi se desilo sa onim ljudima koji su već uplatili aranžmane za Egipat i Tursku, ko će njima refundirati novac ako uvedu karantin ili neko odustane od putovanja? Poštujemo sve epidemiološke preporuke, naravno da nam je zdravlje ljudi najvažnije, ali smatram da i država u tom slučaju treba da izađe s konkretnim predlogom mera pomoći našem sektoru. U turizmu radi 40.000 ljudi i velika većina njih je već ugrožena. Ovako mogu ostati bez bilo kakvih prihoda i na ivici egzistencije – kazao je Seničić.

Ministar turizma i trgovine Rasim Ljajić kaže da ne misli da bi eventualna odluka o zatvaranju granica mogla bitno da utiče na turističku sezonu.

– Ova turistička godina, bar što se tiče stranih turista, svakako je izgubljena, tako da bilo kakva odluka tog tipa ne bi značajnije uticala na konačne turističke rezultate – kazao je ministar Ljajić.

U AUSTRIJU NE MOŽE BEZ PCR KAZNA I DO 1.450 EVRA

Za državljane Austrije, EU, Evropske ekonomske zajednice, Švajcarske, kao i sve državljane trećih zemalja koji imaju boravak u Austriji, prilikom povratka iz rizičnih regiona, među kojima je i Srbija, nove mere znače da moraju na granici da pokažu negativan PCR test, koji ne sme biti stariji od tri dana. Ako prilikom ulaska nemaju PCR test, moraju u samoizolaciju, koja se prekida PCR testom koji mora da se uradi u roku od 48 sati, o sopstvenom trošku u Austriji. Ukoliko se PCR test ne uradi u roku od 48 sati, lice će biti kažnjeno do 1.450 evra.

(Tpknews.com/Kurir)

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close