DEVETI PO REDU: Održan protesni skup „1 od 5 miliona“ u Velikom Gradištu (VIDEO)

Već deveta subota za redom u Velikom Gradištu se održao protesni skup „1 od 5 miliona“. Ove subote prisutnima se obratili sociolozi Aleksandar Korolija i Miloš Dinić.

Nezadovoljni građani Velikog Gradišta su se i ove subote okupili u 18:00 časova, u ulici Kneza Lazara kod Pošte, da bi iskazali svoje nezadovoljstvo trenutnom političkom situacijom u državi i gradu.

Na početku građanima se obratio Gradištanac i ujedno i organizator protasta Aleksandar Milovanović koji je podsetio na 12. mart 2003. godine, na godišnjicu ubista premijera Srbije i pristune podsetio sta je sve vlada Zorana Đinđića uradila, najznačajnije stavke:

– Godinama unazad zemlja je bila u potpunoj međunarodnoj izolaciji. Od 2001. do 2003, posle povratka u UN, obnovljeno je članstvo u svim značajnim međunarodnim organizacijama, uključujući i međunarodne finansijske institucije (MMF, Svetska banka). Početkom aprila 2003, u vanrednom stanju, SRJ primljena je i u Savet Evrope, što je bila potvrda reformi izvedenih u vreme Vlade Zorana Đinđića. Prosečna plata, sa 35 evra u 2000, porasla do 164 evra u februaru 2003. godine. Isplaćene su sve zaostale penzije, dečji dodaci i naknade za materijalno obezbeđenje porodice. Na dan preuzimanja dužnosti premijera, penzije zemljoradnicima su kasnile 36 meseci, dečji dodaci 24 meseca, a materijalno obezbeđenje porodice 26 meseci. „Klasične“ penzije su kasnile i više od 2 meseca. Inflacija sa zatečenih 113% u 2000. oborena je na 8% do 2003. godine. Otpisano 70% kamata građanima na dugove za struju. Za nekoliko meseci su potpuno ukinute restrikcije. Dok je 2000. godine Srbija živela u polumraku. Na donatorskoj konferenciji u junu 2001. godine za SRJ prikupljeno je bilo 1,28 milijardi dolara. Srpski budžet 2000. godine imao je samo 65 milijardi dinara. Posle reformi, budžet za 2003. godinu iznosio je već 261,5 milijardi dinara. Privredni rast u 2001. 5,6%, u 2002. godini 3,9%. Odmah po preuzimanju Vlade smenjen je bio Radomir Marković, bivši načelnik Resora Državne bezbednosti. Lišen slobode Slobodan Milošević. Uhapšeni Dragoljub Milanović (gen. dir. RTS), Radomir Marković (bivši šef DB), Branko Đurić (bivši šef beogradske policije), Milan Radonjić (šef beogradskog DB). Obnovljeno oko 800 km puteva. Smanjene zbirne stope socijalnih doprinosa sa 105% na 71,8%. Stopa poreza na dobit smanjena sa 20% na 14%. Stopa poreza na dohodak na prihode od samostalne delatnosti snižena na 14%. Ukinut je bio zloglasni Zakon o informisanju iz 1998. godine, kojim je bivši režim kažnjavao nezavisne medije. Isplaćeno 11,5 miliona dinara simboličke odštete medijima. Vlada je imenovala novi UO RTS marta 2001. godine. Za predsednika izabran režiser Dejan Mijač, za generalnog direktora RTS Aleksandar Crkvenjakov, a Bojana Lekić postala u oktobru 2001. godine glavni urednik. Ukinut represivni Zakon na univerzitetu. Imenovani novi dekani i rektori na univerzitetima u Srbiji uz saglasnost naučno-nastavnih veća. Usvojen je bio Zakon o vraćanju dela nadležnosti Autonomnoj pokrajini Vojvodini oduzetih tokom Miloševićeve vlasti. Prve godine školska godina je, posle 10 godina, počela bez obustave nastave, uvedene su verska nastava i građansko vaspitanje. Plate prosvetnim radnicima povećane su sa 30€ (2000) na 205€ (2002). Drastično povećane plate u pravosuđu. Prosečna plata u januaru 2001. bila je 170€. Na kraju 2002. iznosila je 600€. Počele su velike reforme školstva i pravosuđa. Dodeljeno je bilo prvih 1.000 stipendija za mlade talente iz cele zemlje. Prvi susret jednog srpskog premijera i američkog predsednika (Zoran Đinđić – Džordž Buš, novembar 2001. godine). MMF je odobrio trogodišnji stand-by aranžman u iznosu od 829 miliona dolara (ključan za otpis duga prema Pariskom klubu poverilaca). Pariski klub otpisao Jugoslaviji 66% duga, što je predstavljalo najveći otpis duga jednoj zemlji u poslednjih 50 godina. Potpisan je bio Ugovor o prvoj tranši pomoći EU (150,8 miliona €) u 2001. godini. Evropska komisija je dala 34,4 miliona evra pomoći Srbiji 2001. godine. Tokom 2001. potpuno eliminisano crno tržište naftnih derivata. Dok se tokom 90-ih gorivo u Srbiji prodavalo na ulici. Uređeno je i normalizovano tržište cigareta i zaustavljen masovni šverc iz 90-ih. Ukinute su sve izvozne kvote, koje su bile izvor korupcije tokom 90-ih. Konsolidovani EPS i NIS. Prve godine rast poljoprivredne proizvodnje iznosio je 25%. Otvoreni su prvi hipermarketi (Merkator i Veropulos). Nastavljena je izgradnja Hrama Svetog Save, posle višedecenijske pauze. Postavljeno 49 zvona, a novembra 2002. godine organizovana donatorska večera na kojoj je prikupljeno 82 miliona dinara za završetak hrama. Ukinuta je smrtna kazna, a za najteža krivična dela uvedena kazna od 40 godina. Počelo je vraćanje „stare devizne štednje“. Nakon ulaska združenih snaga bezbednosti vraćen suverenitet nad teritorijom Kopnene zone bezbednosti i stabilizovane opštine (Bujanovac, Preševo, Medveđa). Broj terorističkih napada pre ove operacije prosečno je mesečno iznosio 136. Do kraja 2002. godine situacija je potpuno smirena. Formirana je Uprava za borbu protiv organizovanog kriminala i Žandarmerija i donet zakon o borbi protiv organizovanog kriminala -, podsetio je prisutne Aleksandar Milovanović.

Protest je završen počasnom šetnjom i najavljen je sledeći protest za subotu 23. marta 2019. godine.

(Tpknews.com)
Оставите одговор

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close