NAJVEĆE MISTERIJE SRBIJE: Od magije Vlaha, preko drekavca, do vampira (VIDEO)

Šta mislite šta je najpoznatija stvar po kojoj ljudi širom sveta znaju za Srbiju? Novak Đoković? Košarka? Fudbal? Ok, znamo da nije fudbal. Ali nije ni Novak Đoković.

Iako živimo u 2018. godini i u svetu se prave USB stikovi sa terabajtom memorije, u našoj zemlji još uvek postoje krajevi u kojima važe veoma rasprostranjena i ukorenjena narodna verovanja, od kojih neka su toliko strašna, da se podiže kosa na glavi.

Ovo je kolekcija nekih od najvećih misterija u našoj zemlji. Ljudi su u njih verovali, veruju i verovaće. Protiv toga ne možemo – ama baš ništa, jer je Srbija zemlja koja je puna misterija, dok je narod u njoj sklon verovanju u paranormalne pojave.

VLAŠKA MAGIJA

Vlaška magija spada u jedno od najegzotičnijih i najintrigantnijih pitanja kulturnog nasleđa Istočne Srbije. Vazda izopšteno, skriveno i nevidljivo za uticaj drugih kultura, prepušteno sopstvenim razvojnim potencijalima, ovo područje predstavljalo je idealnu sredinu za očuvanje paganskih običaja. Iako je hrišćanstvo zvanično prihvaćeno, okultno, bajkovito i mitsko integrisano je u religiju, i kao takvo predstavlja specifičnost verovanja Vlaha sa karakterom magijskog.

Otelotvorenje dobrog i lošeg, Bog i Đavo predstvaljaju izvor moći, koji se može iskoristiti kako za loša, tako i za dobra dela i nisu jasno razdvojeni. Ponekad će čak i „bela“ vračara morati da probudi đavole da bi otklonila bačenu magiju. Istina je, među vlaškim vračarama postoje one vračare koje poruke primaju od Boga, svetaca, anđela i pak one koje razgovaraju sa demonima i Nečastivim.

Vlaška magija flertuje sa crkvom, za razliku od crkve koja vračanje smatra grehom, vlaške vračare se često u tretmanu određenog problema potpomažu crkvom. To znači, da će vračara nekog poslati u crkvu da tamo sprovede određeni rutual ako je to potrebno. Osobe koje se magijom bave uglavnom su „primorane“ da koriste svoj dar, jer dar koji im je dat a neiskorišćen zna da bude praćen fizičkim tegobama, nesvesticama ili glavoboljama.

ĐAVOLJA VAROŠ

Jedna legenda kaže da su se đaci, koji su više voleli provod nego učenje, opkladili sa đavolima da će ih nadmudriti. Izgubivši opkladu đavoli su se pretvorili u glavutke, a đaci, ogrešivši se o dati zavet, pretvorili su se u đavole. Druga legenda kaže da se u dalekoj prošlosti tu nalazilo dobro utvrđeno naselje čiji stanovnici nisu želeli da se pokore strašnom vladaru koji je bio zao kao sam đavo. Zbog te nepokornosti vladar se naljutio, sakupio silnu vojsku i porušio grad, a njegove stanovnike pretvorio u kamene figure.

Po trećoj legendi zemljani stubovi nisu ništa drugo no okamenjeni svatovi iz dve različite porodice koje su se u davnoj prošlosti posvađale oko iste devojke. Obe porodice su poslale svoje svatove po devojku, ali su se oni sreli na mestu Đavolje Varoši. Obe porodice su želele da devojka bude baš njihova, pa da bi se izbeglo prolivanje krvi, neka tajanstvena sila ih je kaznila i okamenila.

Gotovo niko ne sme da zanoći u Đavoljoj Varoši, jer meštani šire priču da se iza pola noći, celim ovim područjem čuju zaglušujući i nestvarni krici i hučanje koje kao da dolazi iz dubine zemlje.

VAMPIRI

Najpoznatiji, najrašireniji i najveći srpski brend je VAMPIR. Da, dobro ste pročitali. To je jedina internacionalna reč srpskog porekla. Ali nemojte se smejati, priča je mnogo bizarnija nego što možete da pretpostavite.

Sve počinje negde u 18. veku kada Evropom počinju da se šire jezivi izveštaji o mitskim bićima na Balkanu.
Prvo pominjanje vampira u nekom pisanom izvoru je u austrijskom časopisu „Vossiche Zeitung“, broj 98, koji je objavljen 1725. godine. List piše da je u selu Kisiljevu u opštini Veliko Gradište u današnjoj Srbiji, ali tada Austriji, umro izvesni Petar Blagojević, a posle njega još deset osoba u narednih 24 časa. Vlasti su iz Beča poslali lekare i otkrili da je Blagojević ležao u kovčegu živ i sa ostacima krvi na usnama.

“Kada su otvorili sanduk, videli su da je pokojnikovo telo neraspadnuto, kao da je sahranjeno pre nekoliko sati, a ne pre 10 nedelja. Posle probijanja glogovim kocem, iz Petrovog tela, nosa i ušiju potekla je sveža, crvena krv. Meštani su telo spalili, dok je pop čitao molitve. Posle ovog čina, prestale su misteriozne smrti u selu”, pišu tadašnji izvori.

DREKAVAC SA SREBRNOG JEZERA

Po legendi, drekаvаc je mаterijаlnа mаnifestаcijа umrlog, nekrštenog čovekа, po nekim pričаmа, mlаdog dečаkа, koji ne može dа nаđe mir, pа progаnjа one koji su mu zgrešili u životu. Kаko predаnjа kаžu, drekаvаc je mаlo, dlаkаvo stvorenje, slično životinji, koje neprestаno gаzi nа sopstveno krzno, а potom urlа mešаvinom dečijeg plаčа i vučjeg zаvijаnjа.

Nаjčešće se šetа po grobljimа, а žrtve dаvi u snu. Jаko se plаši svetlosti, iаko ne može biti uništeno dok ne nаđe mir.

Iako nema dokaza o postojanju drekavca, postoji određen broj ljudi koji se i dalje plaše ovog bića. Drekavac se ponovo pojavio krajem devedesetih godina na novinskim stranama. Srebrno jezero, sve popularnije odredište mnogobrojnih turista nadomak Velikog Gradišta, tada je bilo na najboljem putu da dosegne slavu škotskog Lok Nesa. Među tamošnjim žiteljima i mnogobrojnim gostima bile su sve učestalije “strašne priče” o drekavcu, koji tumara pokraj jezera plašeći ljude a lokalni ribari sa strahopoštovanjem poluglasno pričaju o monstruoznom čudovištu koje krstari jezerskim dubinama.

DEVOJKA UTVARA

Ova horor priča datira iz osamdesetih godina prošlog veka kada je navodno jedan mladić povezao stoperku koja ga je pozvala da u povratku svrati na ručak do njene kuće u blizini. On je tri dana kasnije došao u kuću blizu Smedereva, ali vrata mu je otvorila starica koja je na njegovo pitanje o devojci pokazala njenu fotografiju i rekla da je ona nastradala pre 6-7 godina u saobraćajnoj nesreći i da on nije “ni prvi ni poslednji koji je traži”.

TPKNEWS

Оставите одговор

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close