POČELI PROTESTI I U NIŠU: Nekoliko hiljade nezadovoljnih Nišlija protestovalo protiv režima (VIDEO)

Uz brojne parole i transparente poput “AV, AV”, “lopovi, lopovi” i “Darko Vučiću” i govor dve profesorke niškog Univerziteta, više hiljada Nišlija je po hladnom vremenu pokazalo revolt prema režimu Aleksandra Vučića i SNS.

Više od 3.000 Nišlija pokazalo šta misli o aktuelnom režimu; foto: Vanja Keser

Demonstranti okupljeni na Trgu kralja Milana su pošli u šetnju centralnim niškim ulcima – od Lešjaninove, do Gradske uprave, Narodnog pozorišta i šetnju završili pred Gradskom kućom. Tu su zakazali novi protest “1 od 5 miliona” za naredni petak.

Od 18 sati centar Niša je već bio krcat nezadovoljnim građanima. Sa parolama “Ovo je, bre, naš grad”, “Stop policijskoj državi” i “Stop teroru – Niš bez straha” i muzikom Đorđa Balaševića, Beogradskog sindikata i nezvanične himne protesta Sevdah Bejbija “Linč, silovanje, nasilje”, dočekalo je govornike na Trgu kralja Milana.

Asistentkinja Fakulteta umetnosti i pijanistkinja Marija Dinov Arsić prva je sa mikrofonom u rukama stupila pred građane. Nakon minuta ćutanja za žrtve saobraćajne nesreće kada je voz prepolovio autobus u Donjem Međurovu, ponovila je zahteve niških protesta.

Zatražila je ostavku gradonačelnika Niša Darka Bulatovića, ministarke Zorane Mihajlović, slobodu medija, adekvatno obeležavanje pružnih prelaza, ali i rasvetljavanje serije zapaljenih automobila i povratak Aerodroma “Konstantin Veliki” Nišu.

Svaki od zahteva ispraćen je gromkim usklicima iz mase.

Nakon nje govorila je udovica iz Jelašnice, čiji se suprug ubio zbog duga za struju.

– Mene i dalje niko ne pita kako mi je. Nije me obišao niko. Nije dolazio kod mene gradonačalnik Niša Darko Bulatović – rekla je ona.

Profeosrka Filozofskog fakulteta Tatjana Paunović istakla je da su ovo „politički protesti“, jer svaki građanin bi trebalo da se bavi politkom.

Nama je uskraćeno pravo da se bavimo politikom. Ovo jesu politički protesti, ali ne zbog političara, već zbog građana. Svaki građanin je političko biće. Ljudi se stalno bune što se povećava broj zahteva. Mi imamo 5 miliona zahteva i biće nas na ulici 5 miliona – rekla je Paunovićeva.

Nakon njenog obraćanja, masa od nekoliko hiljada ljudi krenula je Lešjaninovom ulicom u pravcu Vojne komande, pa do zgrade Gradske uprave i dalje do Narodnog pozorišta. “Meandar” ljudi krivudao se blokiranim ulicama, sa konačnim ciljem do Gradske kuće.

Demonstranti, među kojima su bili i predstavnici niške opozicije, su usput uzvikavili građanima “izađite napolje”, ali i “mi se ne bojimo, učimo da brojimo”, aludirajući na to prebrojavanje demonstranata beogradskih protesta od strane Aleksandra Vučića i ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića.

Pred Gradskom kućom još jednom je zatražena smena gradonačelnika Bulatovića, a u vratima ove ustanove ostavljena mu je i nagrada “za zaboravljanje Niša”. Nakon toga, demonstranti su najavili novi protest za sledeći petak, 18. januara.

Podsetimo, niške proteste “1 od 5 miliona” organizuje Pokret mladih “Niš bez straha” i kako su sami rekli, deo su već omasovljenih beogradskih protesta.

Do sada su “niški bunt” javno podržali opozicioni blok Savez za Srbiju i Pokret Dosta je bilo, kao i Pokret slobodnih građana. Pridružili su se Sindikat “Sloga” i Koalicija za Niš.

TPKNEWS/Južne vesti
Оставите одговор

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close