NAJJAČA GASTARBAJTERSKA PIJACA U BEČU: Na pijaci rakija 1 evro, i ima svega – od pihtija do pečenja (FOTO/VIDEO)

U Beču živi oko 300.000 gastarbajtera iz Srbije, koji u ovom gradu imaju jedno mesto na kom se okupljaju i mogu da pazare sve ono što ih podseća na domovinu.

Printskrin: Youtube/Marka Žvaka

Ključna lokacija za gastarbajtere u Beču je pijaca „Meiselmarkt“, na koju redovno odlaze.

U pitanju je zatvorena pijaca, na kojoj možete da kupite kulen, slaninu, ajvar, čvarke, kavurmu, ali i da popijete domaću rakiju za jedan evro.

Momci iz ekipe „Marka Žvaka“ obišli su ovu lokaciju i zabeležili šta sve od domaćih proizvoda može tamo da se kupi.

Domaći proizvodi, kao kod kuće Printskrin: Youtube/Marka Žvaka

Srbi i ljudi iz bivših jugoslovenskih republika redovno posećuju pijacu, a neki penzioneri se svakodnevno okupljaju u jednoj kafani.

Mesar Damir Matejić, koji je 13 godina u Austriji, otkrio je za ekipu „Marka Žvaka“ šta se sve prodaje u njegovoj radnji. Domaće proizvode kupuju i Austrijanci, mada su Srbi najčešće mušterije. Prema njegovim rečima, meso je kvalitetnije u Srbiji.

– Trudimo se da imamo skoro sve domaće specijalitete. Proizvodimo kulen, slaninu, pečenicu, suvi vrat, a velika potražnja vlada za „kulenovom sekom“. Kod nas možete da kupite domaće pihtije, koje sami pravimo, kao i čvarke – otkrio je on.

Gastarbajteri na ovoj pijaci mogu da kupe sve ono što ih podseća na domovinu. Pored proizvoda u mesari, ovde se prodaju i pečeno prase, ajvar, zimnica, kiseli kupus, a mušterije tačno znaju da li je „pasulj došao pravo iz Srbije ili je iz Kine“.

Na pijaci postoji i restoran „Aleks gril“, u kojem gastarbajteri mogu da popiju rakiju za jedan evro.

– Imam 50-ak gostiju koji su stalni i oni se smenjuju ujutru i uveče. Najviše se piju pivo i vino, ali imamo i bosansku i srpsku rakiju – rekao je Slavko.

Neke mušteriju u restoranu provedu i nekoliko sati, dok su im žene na poslu, na primer. Pored toga što prodaje piće, Slavko često i miri zavađene strane, koje znaju da se posvađaju posle nekoliko čašica. Među gostima ima i Austrijanaca.

Kako je ispričao Slavko, koji je skoro 50 godina u Austriji, u početku su ljudi iz bivših jugoslovenskih republika bili samo radnici u ovoj zemlji.

Mesto okupljanja ljudi iz bivše Jugoslavije Printskrin: Youtube/Marka Žvaka

– Kad je moja generacija došla ovde, pravili smo im metro, a Beč je u to vreme imao kaldrmu. Danas imate ljude koji su treća, četvrta generacija koji su rođeni ovde i rade na visokim funkcijama, u administraciji, na čelu firme i slično – rekao je on.

(TPKNEWS/Marka Žvaka)
Оставите одговор

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close