OBIČAJI VLAHA: Magični “Priveg” i ove godine u Topolovniku!

Kao i predhodnih godina, tako i ove godine, “Udruženje žena Topolovčanke” organizuje paljenje vatre, “PRIVEG”, vatru za one koji su umrli bez sveće.

Vlaški običaj, kako je nekad upražnjavan u Topolovniku, u nameri da se ovaj stari običaj sačuva, vatra će se paliti u nedelju, 18.februara, na Bele poklade u Topolovniku. O mestu i početku paljenja naknadno će biti obaveštenje, jer sve zavisi od vremenskih prilika.

“Priveg” je jedan od najarhaičnijih i najkompleksnijih običaja iz kulta mrtvih, kakav je retko gde zabeležen u Evropi.

Kako je u hrišćanstvu uobičajeno, u poslednjim trenucima života upali se sveća, kako bi “duši osvetlila put” na “onaj svet”. U situacijama kad život prestane naprasno, u kakvoj nesreći, ratu ili čobani na bačiji odu sa ovog sveta u samoći, “Priveg”, velika vatra, nekada od tačno 48 dasaka ili stabala – debljih grana drveta, naslaže se u kupu, koja se sa prvim mrakom pali i osvetljava pokojniku put do kuće i trpeze, pripremljene njemu u čast.

Оставите одговор

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close