INCIDENT U NOVOM SADU: Krigle na učesnike protesta „1 od 5 miliona“! (VIDEO)

Novosađani su se večeras okupili na platou ispred Srpskog narodnog pozorišta na još jednom građanskom protestu „Jedan od pet miliona“, koji je poprimio formu „otvorenog parlamenta“.

Foto: Radio 021/Aleksandar Jovanović

Tokom protestne šetnje, na kolonu demonstranata bačena je staklena krigla iz bašte jednog kafića. Intervenisala je policija.

Kako je javio Radio 021, incident se dogodio na početku Zmaj Jovine ulice kod Katedrale kada su demonstranti prolazili pored prvog kafića i tada je poletela krigla koja je pala ispred samog glavnog transparenta, umalo pogodivši dečaka koji je takođe tuda prolazio.

Učenici protesta su tada krenuli da u kafiću snimaju trojicu mladića od čijeg stola je poletela krigla, nakon čega je jedan od njih koji je rekao da je bacio čašu pokušao i da se potuče sa jednim od građana koji ga je snimao.

Ostali učesnici protesta su uspeli da ih smire i da ne dođe do tuče, nakon čega su se mladići vratili i seli u kafić. Pozvana je policija, a učesnici protesta „Jedan od pet miliona“ su je čekali u blizini.

Posle 15 minuta, kada su mladići već krenuli da odlaze iz centra, a demonstranti ih okružili nedajući im da odu, došla je patrola interventne policije koja je privela trojicu mlađih momaka.

Incident počinje od 7.35 minuta:

„Upravo sam nekoliko puta zvala policiju pošto su gradjani okupljeni na protestu ‘Jedan od pet miliona’ najpre gadjani staklenim časama, a zatim i fizički napadnuti od nepoznatih lica. Jedna čaša je proletela i razbila se nekoliko centimetara od glave trogodišnjeg deteta“, napisala je Aleksandra Jerkov na svom profilu na Tviteru.

Ona je agenciji Beti kazala da se incident desio u trenutku kada je kolona demonstranata prolazila Zmaj Jovinom ulicom, u strogom centru grada.

„Trojica mladića su nas gadjali velikim staklenim kriglama. Kada je kolona zastala, oni su nasrnuli, a jedan od njih je divljao. Ja sam zvala policiju kojoj je trebalo dvadesetak minuta i četiri poziva da dodje. Policija ih je privela. Sada smo u policijskoj stanici i dajemo izjave“, navela je Aleksandra Jerkov.

Pre incidenta, odnosno šetnje, održan je skup na Pozorišnom trgu gde je održan još jedan građanski parlament. Građani su tokom „otvorenog parlamenta“ postavljali pitanja i predlažu rešenja za goruće teme u Novom Sadu, a danas je jedno od glavnih pitanja bilo „kakvu formu će imati budući protesti“, te da li postoji bilo kakva naznaka o tome kako će opozicija nastupati na izborima 2020. godine na svim nivoima vlasti.

Poslanica Demokratske stranke (DS) Aleksandra Jerkov rekla je u odgovoru na pitanja, da će opozicija izaći na izbore u onakvoj formi o kakvoj se dogovore sa narodom, te da će se za nadolazeće izbore morati pripremiti i bojkot, ukoliko se ne postignu fer i demokratski uslovi za njihovo održavanje.

„Glavna poruka protesta već pet meseci je da gradjani ne žele političare koji vladaju, već koji služe gradjanima. Ići ćemo na izbore onako kako se dogovorimo, ne mi političari međusobno kako bi podelili fotelje, već kako se dogovorimo sa vama“, rekla je Jerkov.

Kako je navela, političari moraju da shvate da su oni tu zbog gradjana, a ne obrnuto.

Ona je kazala da baš zato već drugu nedelju za redom razgovaraju sa gradjanima, a da će se o izborima mnogo aktivnije razgovarati kada se vidi „pod kakvim uslovima će se oni u Srbiji sledeće godine održavati“.

„U ovakvim uslovima nikakvih izbora za nas neće biti. Ne možemo izlaziti na izbore dok ne zabranimo funkcionerske kampanje, spiskove, dok Vučić zauzima 80 odsto vremena u medijima, dok REM ne radi svoj posao i dok na njima glasaju ucenjeni i zastrašeni ljudi“, rekla je Jerkov.

Dodala je da se mora obezbediti da izbori budu pošteni, kako bi gradjanima bio ponudjen „stvaran izbor“, te da kada izađu da glasaju budu sigurni da njihov glas vredi da će biti poštovan.

Član Saveta protesta u Novom Sadu Branislav Grubački Guta rekao je da forma „otvoreni parlament“, koja se odvija na protestima u Novom Sadu, služi da bi se ponovo svi gradjani pozvali da izadju na proteste, nakon što se broj ljudi smanjio.

„Broj ljudi na protestima je opao jer su ljudi iscrpljeni dugogodišnjim urnisanjem od Srpske napredne stranke. Mi moramo da skupimo snage da se ponovo organizujemo i ovaj otvoreni parlament služi upravo tome“, rekao je Grubački.

Poručio je da će protesti i borba protiv aktuelne vlasti koja je uvela tiraniju u Srbiji, biti uspešni jedino ako se gradjani na njih odazovu i ako ponovo u mnogo gradova bude po više hiljada šetača.

Tokom protesta bio je postavljen i štand Saveza za Srbiju, na kojem su gradjani mogli da potpišu „Sporazum sa narodom“.

Priključili su im se i studenti Novosadskog univerziteta, sa transprentom „Jedan od pet miliona Novi Sad“.

(Tpknews.com/Beta/Radio 021)
Оставите одговор

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close