UBI NAM ZDRAVLJE: Čarobna prašina iz Rumunije opet truje gradištance! (FOTO)

Košava duva već danima, a Gradište je ponovo zatrpano čarobnom prašinom iz Rumunskog rudnika „Nova Moldova“.

Foto: Milan Bogić

Veliko Gradište je već skoro dve decenije u problemu zbog otrovne prašine koju vetar donosi iz jalovine preduzeća „Nova Moldova“ iz Rumunije.

Prašina koju košava godinama nanosi sa jalovišta koje se nalazi na ostrvu u Dunavu, na 12 kilometara od Velikog Gradišta, u sebi sadrži bakar, cink, mangan i olovo, a lekari upozoravaju da sve te supstance, naročito olovo, mogu biti vrlo opasne po zdravlje ljudi i da u većim količinama izazivaju oboljenja jetre i nervnog sistema.

Foto: Milan Bogić

Meštani Velikog Gradišta i okolnih sela su ogorčeni zbog ove ekološke katastrofe. Kažu da je ovakvo stanje posledica neadekvatno urađenog jalovišta i neodgovornosti za zdravlje ljudi njihovih komšija sa druge strane Dunava.

Foto: Milan Bogić

Do sada, niko od nadležnih nije preduzeo nikakve adekvatne mere da sa susedima zasednu za sto, i pokušaju da bar kolko, tolko, nađu neko rešenje ovog višegodišnjeg problema.

M.L.

Оставите одговор

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close