Austrija će penzionerima srpskog porekla plaćati boravak u banjama Srbije

Program Austrije za rehabilitaciju dijaspore u domovini velika šansa za Srbiju. U konkurenciji su „Čigota“, „Selters“, Vrnjačka i Banja Koviljača.

U četiri rehabilitaciona centra u Srbiji: “Selters” u Mladenovcu, “Čigotu” na Zlatiboru i specijalne bolnice “Banja Koviljača” i “Vrnjačka banja”, Fond socijalnog i penzionog osiguranja Austrije uskoro bi mogao da počne da upućuje svoje osiguranike srpskog porekla na terapiju i oporavak, saznaju “Novosti”.

To bi bio deo austrijskog programa – rehabilitacija na maternjem jeziku, i velika šansa za naše centre, čak i kada bi Austrija, u kojoj živi oko 330.000 ljudi s prostora bivše Jugoslavije, uputila samo jedan odsto onih koji su za rehabilitaciju.

Cilj austrijskog programa nije ušteda. Oni bi, prema saznanjima “Novosti”, rehabilitaciju plaćali isto kao i u austrijskim banjama, odnosno čak tri puta skuplje nego što je komercijalna cena boravka u našim rehabilitacionim centrima. Program su pokrenuli posle istraživanja koje je pokazalo da su rezultati oporavka značajno bolji kada se rehabilitacija obavlja u centrima gde osiguranici sa lekarima i terapeutima komuniciraju na maternjem jeziku.

Kako “Novosti” saznaju, Austrijanci će početkom aprila doći u obilazak naših RH centara. Ako budu zadovoljni uslovima, prvu grupu – do 20 penzionera i zaposlenih, u okviru pilot – projekta, mogli bi da pošalju u Srbiju do jeseni ove godine.

“U početku će korisnicima iz Austrije biti na raspolaganju jedan rehabilitacioni centar, a austrijske kolege će odabrati prvu banju kao pilot-projekat. Ukoliko rezultati budu pozitivni, moguće je proširenje. Najverovatnije će na rehabilitaciju prvo dolaziti u “Selters”, a u planu je da kasnije budu uključeni “Merkur” u Vrnjačkoj Banji, Banja Koviljača i zlatiborska “Čigota”, rekao je za “Novosti” Zoran Panović, direktor Zavoda za socijalno osiguranje.

Panović kaže da je u planu da se penzioneri i zaposleni u Austriji srpskog porekla u našim centrima leče zbog neuroloških bolesti, odnosno posle moždanog udara i zbog problema sa koštano – zglobnim sistemom.

“Austrija isplaćuje u Srbiji nekoliko desetina hiljada penzija, i ljudi koji ih primaju su potencijalni korisnici banja”, kaže Panović.

U pripremi ovog projekta predstavnici našeg PIO Fonda i RH centara bili su u Austriji, u poseti tamošnjem fondu i RH ustanovama.

“Austrijanci su izneli medicinske uslove koje bi trebalo da ispunimo da bismo ušli u njihov program rehabilitacije na maternjem jeziku. To se odnosi na kadar, opremu i kvalitet smeštaja. Mi već radimo po međunarodnim standardima, pa nam uslovi koje traži penzioni fond Austrije nisu nedostižni, iako zahtevaju izvesna ulaganja, recimo za nabavku elektropodesivih kreveta”, objašnjava dr Aleksandar Jokić, direktor Specijalne bolnice “Banja Koviljača”.

(Tpknews.com/Novosti)
Оставите одговор

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close